لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow آشنایی با راهکار پنجره های عایقعایقکاری جدارهای نورگذر، از اهمیت بسزایی در کاهش مصرف انرژی ساختمان برخوردار است و ضمن کاهش 25 تا 40 درصدی مصرف انرژی، آسایش حرارتی ساکنین ساختمان را فراهم می سازد. یکی از ضعیف ترین نقاط در پوسته خارجی ساختمان (از نظر انتقال حرارت) جداره های نور گذر یا پنجره ها هستند. دلیل این امر، ضخامت اندک، ضریب هدایت بالا و انتقال حرارت تشعشعی نور خورشید از این جداره ها می باشد.

این جداره ها باید بگونه ای طراحی شوند که امکان بهره گیری از نور و انرژی خورشیدی را در ماههای مختلف سال تامین کرده و در عین حال میزان عایقکاری حرارتی و صوتی آنها نیز قابل قبول باشد. بهترین راه حل برای بهبود وضعیت پنجره ها از نظر انتقال حرارت، استفاده از پنجره های عایق است. پنجره های عایق از 4 جزء اصلی به شرح زیر تشکیل یافته است.

1. قاب و بازشو پنجره که از پروفیل UPVC و یا آلومنیوم ترمال بریک ساخته شده است.
2. شیشه دوجداره یا سه جداره
3. لاستیک درزگیر EPDM
4. پروفیل گالوانیزه بعنوان استراکچر پنجرهپنجره های عایق به پنجره هایی اطلاق می شود که در برابر انتقال حرارت هدایتی (Conduction)، همرفتی (Convection) و تشعشعی (Radiation) مقاومت مناسبی داشته باشد.

- برای ایجاد مقاومت حرارتی هدایتی یک پنجره، می بایست شیشه های پنجره از 2 یا 3 جدار ساخته شود و هوای مابین شیشه ها تخلیه و بجای آن گاز آرگون تزریق شود. بدین ترتیب اتلاف انرژی هدایتی از شیشه ها به حداقل ممکن می رسد. از طرف دیگر، پروفیل نگهدارنده شیشه نیز می بایست عایق باشد، از اینرو پروفیل پنجره های عایق از جنس UPVC و یا آلومنیوم ترمال بریک ساخته می شود.

- برای ایجاد مقاومت حرارتی همرفتی یک پنجره، می بایست درزبندی پنجره بخوبی انجام شود. پنجره های عایق با استفاده از نوارهای درزبند EPDM بخوبی فضای بین بازشو و بخش ثابت پنجره را پر می کند و از اتلاف انرژی ناشی از نشتی هوا به داخل ساختمان جلوکیری می کند.

- برای ایجاد مقاومت حرارتی تشعشعی یک پنجره، می بایست از پوشش های LOW-E بر روی شیشه ها استفاده نمود. این پوشش از اکسید فلزات سنگین تشکیل یافته است و ضمن عبور طیف نور مرئی خورشید، از ورود طیف نور مادون قرمز یا حرارت تابش نور خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می کند. بدین ترتیب پنجره ها در برابر تابش نور خورشید مقاومت مناسبی پیدا می کنند.

در ادامه به معرفی راهکارهای پنجره های عایق که موجب عایقیت حرارتی هدایتی، همرفتی و تشعشعی پنجره ها گردد، پرداخته شده است.


• پنجره های عایق با شیشه چند جداره استاندارد

در ادامه به بررسی نکات ضروری در ساخت پنجره های عایق UPVC استاندارد پرداخته شده است و عوامل تاثیرگذار در کیفیت این پنجره ها مورد ارزیابی قرار گرفته است. عملکرد مطلوب پنجره های دوجداره UPVC به 3 عامل اساسی وابسته است.

الف) کیفیت پروفیل تولید شده
ب) کیفیت ساخت پنجره
ج) کیفیت نصب پنجره

درصورتیکه در هریک از مراحل فوق به درستی انجام نگیرد، پنجره مورد نظر از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد بود. از اینرو در ادامه به بررسی اجمالی و کیفی عوامل موثر در مراحل فوق پرداخته شده است.

الف) کیفیت پروفیل ساخته شده:

1. هندسه پروفیل از نظر تعداد حفره های پروفیل، مقاومت داخلی استراکچر پروفیل و ... تاثیر بسزایی در کیفیت پروفیل دارد. پروفیل می بایست حداقل 3تا4 حفره در مقطع عرضی داشته باشد، هرچه تعداد حفره ها و استراکچر داخلی پروفیل قوی تر باشد، ضمن استحکام بیشتر، دارای عایقیت صوتی و حرارتی بهتری نیز خواهد بود.

2. ضخامت دیواره های خارجی که باید بیشتر از 2/0+-3 میلیمتر باشد

3. ترکیب مواد اولیه پروفیل شامل موارد ذیل باشد.
- مقدار PVC موجود در پروفیل که باید بیش از 80 درصد باشد
- مقدار Stabilizer پایدارکننده های رنگ، حرارت و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش به میزان کافی باشد
- عوامل بهبود دهنده ضربه از گرید مناسب و به مقدار کافی باشد.
- دی اکسید تیتانیوم جهت سفیدی رنگ PVC و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش
- مقدار و کیفیت filler پرکنها همچون کربنات کلسیم (در پروفیلهای ارزان قیمت بجای مواد افزودنی مورد نیاز همچون دی اکسید تیتانیوم، پایدارکننده ها و ... از مواد پرکن بی کیفیت استفاده می کنند.)

4. تست های انجام گرفته بر روی پارامترهای مختلف پروفیل شامل موارد ذیل است. (استاندارد RAL-GZ 716/1 آلمان بعنوان مرجع بیشتر تولیدکنندگان UPVC می باشد)
- جرم واحد طول پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- وزن مخصوص پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- ابعاد پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- مقاومت ضربه ای چارپی پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- مقاومت در برابر ضربه در دمای پایین پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- برگشت حرارتی پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- رفتار پس از گرم شدن پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- انحراف از خط راست پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- قابلیت جوش پذیری پروفیل براساس استاندارد isiri 6840
- رنگ پروفیل براساس استاندارد iso 7724-2-3
- میزان رطوبت رزین PVC براساس استاندارد iso 1269
- اندازه ذرات رزین PVC براساس استاندارد iso 1624
- ریزش رزین PVC براساس استاندارد iso 6186
- مقدار جذب روغن PVC براساس استاندارد din 1755
- میزان رطوبت کربنات کلسیم براساس استاندارد iso 787-2
- مقدار جذب روغن کربنات کلسیم براساس استاندارد iso 787-5

ب) کیفیت ساخت پروفیل

یکی از مهمترین مراحل موثر در کیفیت یک پنجره دوجداره استاندارد، ساخت پنجره استاندارد می باشد. عوامل زیر در کیفیت ساخت پنجره UPVC تاثیرگذار است.

1. استفاده از پروفیل گالوانیزه مناسب در پنجره UPVC
- ضخامت حداقل 5/1 میلیمتر
- اندازه استاندارد و شکل هندسی مناسب گالوانیزه
- طول گالوانیزه تا نزدیک خط جوش باشد.
- نصب صحیح تسمه گالوانیزه در داخل sash پنجره (در صورت عدم نصب صحیح، پیچ بدرستی در گالوانیزه نصب گردد)

2. جوش مناسب پروفیلهای پنجره UPVC

3. پنجره دوجداره مناسب UPVC
- شیشه جام از کیفیت مناسب، عاری از موج و حباب و با روش فلوت تولید شده باشد.
- فاصله گذار مناسب مابین دو شیشه که هرچه بیشتر باشد، میزان عایقیت صوتی و حرارتی شیشه بهتر خواهد بود. این مقدار می تواند بین 8 تا 16 میلیمتر باشد.
- اسپیسر باید دارای انعطاف کافی باشد، بنحوی که در خم کردن ترک نخورد. اسپیسر باید در گوشه ها خم شود و دو سر آن بهم بچسبد. (استفاده از اسپیسرهای 4 تکه غیر استاندارد است.)
- استفاده از رطوبت گیر در داخل فاصله گذار دوشیشه برای جذب رطوبت و جلوگیری از مه گرفتگی در فضای داخل شیشه
- مقدارکافی و یکنواخت چسب بوتیل، بگونه ای که هیچ فاصله ای بین شیشه و فاصله گذار شیشه باقی نماند.
- تزریق گاز آرگون در فاصله بین شیشه ها
- چسب عایق پلی سولفاید که از مخلوط نمودن دو ماده چسب و سختی ده تهیه و مورد استفاده قرار می گیرد.
- تست های صورت گرفته بر روی شیشه شامل تست دسیکانت (مواد رطوبت گیر)، تست ظاهری شیشه، تست چسب های آب بندی اولیه و ثانویه شیشه های دوجداره، تست شیشه در دمای پایین به منظور کسب اطمینان از عدم بخارزدگی، تست ابعادی شیشه دوجداره می باشد.

4. کیفیت مناسب یراق آلات شامل اسپانولیت، لولا، مولیون کانکتور

5. لاستیک های هوابندی مناسب
- جنس لاستیک ها از EPDM باشد.
- لاستیک ها بصورت سرتاسری و بدون بریدگی نصب شوند.

6. درزبندی پنجره از اهمیت بسزایی برخوردار است که بر اساس دو استاندارد زیر قابل ارزیابی است.
- استاندارد BS EN 12207:2000 برای تعیین کلاس هوابندی پنجره ها
- استاندارد BS EN 12208:2000 برای تعیین کلاس آب بندی پنجره ها

ج)کیفیت نصب پنجره:

نصب صحیح پنجره از اهمیت بسزایی در میزان درزبندی ساختمان و کیفیت پنجره دو جداره دارد. از جمله عوامل تاثیرگذار می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
1. اندازه دقیق پنجره، در میزان درزبندی ساختمان تاثیر بسزایی دارد، بنابر این می بایست اندازه گیری بصورت صحیح انجام گیرد.
2. تراز بودن پنجره نصب شده و پر کردن فضای خالی زیر پنجره، از پیچیدگی پنجره جلوگیری می کند.
3. پر کردن فضای بین پنجره و قاب با استفاده از فوم های پرکننده

برای مشاهده انواع پنجره های استاندارد عایق بر روی این گزینه کلیک کنید


• برچسب های عایق حرارتی شیشه

شیشه بعلت جلوه ، سهولت اجرا و قابلیت عبور نور یکی از مصالح مهم ساختمانی است و چیزی در حدود 10 تا 20 درصد مساحت زیربنا را تشکیل می دهد که این رقم در آسمان خراشها و ساختمانهای نما شیشه ای به مراتب بیشتر تخمین زده می شود . شیشه ها در ساختمان بعنوان نورگیر ، نما و همچنین پارتیشن بندی های داخلی بکار می روند. بنابراین امروزه مشکلات شیشه به شدت ملموس بوده بطوریکه صنعت پنجره و جدارهای نورگذر(Glazing) روز به روز در حال پیشرفت جهت رفع این مشکلات می باشد و ویندوفیلم ها قادرند به تنهایی تمامی معایب شیشه را برطرف نموده و مزایای زیر را در شیشه ها ایجاد نمایند.

- جلوگیری از ورود انرژی حرارتی در تابستان و کاهش هزینه های سرمایش
لایه فلزپوش بکار رفته در ساختار ویندوفیلم باعث می شود تا بخش اعظم اشعه حرارت زای خورشیدی به محیط خارج منعکس شود . لازم به ذکر است که بیشتر گرمای ورودی از طریق پنجره ها بوسیله تابش می باشد و این موضوع هزینه های سرمایش ساختمان را به شدت افزایش می دهد. اما با استفاده از ویندوفیلم می توانیم با دفع به طور متوسط 65% اشعه حرارت زای خورشید ، هم هزینه های اولیه ( خرید دستگاههای خنک کننده ) و هم هزینه های ثانویه سرمایش ( برق مصرفی ) را کاهش داده و استهلاک دستگاهها را نیز کمتر کنیم.

لذا به وضوح مشخص است که هزینه های مربوط به استفاده از ویندوفیلم در مدت زمان مشخصی بواسطه صرفه جویی در هزینه های ذکر شده جبران می گردد. اهمیت موضوع فوق سازمانهای تدوین استاندارد را بر آن داشته تا ضریب ورود حرارت تابشی (Solar Heat Gain Coefficient) که به اختصار SHGC نامیده می شود را برای ارزیابی پنجره ها به کار گیرند.

به عنوان مثال سازمان NFRC (شورای ملی درجه بندی پنجره آمریکا) سه فاکتور را در استانداردهای مربوط به پنجره مدنظر می گیرد که این فاکتورها عبارتند از SHGC (ضریب ورود حرارت تابشی)، U-Value (انتقال حرارت رسانشی) و VLT (درصد نورمرئی عبور کننده)، همچنین در ایران وزارت مسکن و شهرسازی در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، برای ارزیابی عامل انتقال حرارت تابشی از \" ضریب انتقال خورشیدی سطح نورگذر \"و برای ارزیابی عامل رسانش از ضریب انتقال حرارت سطحی U استفاده کرده است. لازم به ذکر است که شیشه دوجداره به تنهایی نمی تواند تأثیری بر انتقال حرارت تابشی داشته باشد و تأثیر آن تنها محدود به انتقال حرارت رسانشی است

- جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی در زمستان و کاهش هزینه های گرمایش
تمامی ویندوفیلم هایی که دارای لایه فلزپوش هستند قادرند به واسطه تشعشع پائین فلز به کار رفته در آنها ، تا حدی از اتلاف انرژی گرمایشی در زمستان جلوگیری نمایند. اما در انواعی از ویندوفیلمها به نام Low-E (کم گسیل) این خاصیت تقویت گشته بطوریکه در لایه فلزپوش آن از فلزات بسیار کم تشعشع مانند نقره و طلا و بعضی نمکهای فلزی استفاده شده است .
کاهش اتلاف حرارت در ویندوفیلمها از طریق کاهش U-Value (ضریب کلی انتقال حرارت) صورت می گیرد بدین شکل که هر جسمی دارای یک ضریب کلی انتقال حرارت می باشد که در واحد SI مقدار حرارتی است که از یک مترمربع در مدت زمان یک ثانیه و با اختلاف دمای یک درجه سانتیگراد از جسم عبور می کند .

در حقیقت این کمیت محدود به هیچ یک از انواع انتقال حرارت نیست و هر سه نوع هدایت ، همرفت و تابشی را شامل می گردد در فصل زمستان اختلاف دمای محیط داخلی ساختمان و محیط خارج سبب ایجاد شار حرارتی در داخل شیشه می گردد که این جریان بوسیله دو مکانیسم تابش و رسانش انجام می گیرد. با نصب ویندوفیلم و کاهش تشعشع شیشه آن بخش از گرما که توسط شیشه به محیط خارج تابش می شود کاهش یافته در نتیجه ضریب کلی انتقال حرارت کاهش می یابد بطوریکه بوسیله این مکانیسم تا 32 درصد از اتلاف حرارت در زمستان جلوگیری می شود که این ویژگی قابل مقایسه با شیشه های دوجداره عادی می باشد. همچنین ویندوفیلمها، اشعه مادون قرمز دور که توسط وسایل گرم کننده و اجسام گرم داخل ساختمان تولید می شود را به سمت داخل منعکس می نمایند و حرارت را حبس می کنند ( heat trap ) .

- افزایش ضریب ایمنی و امنیت و مقاوم سازی در برابر حوادث غیرمترقبه
تمامی ویندوفیلمها بواسطه استحکام کششی بالای فیلم ها و همچنین اتصال قوی فیلم و شیشه توسط لایه چسب آن دارای خاصیت ایمنی و امنیتی می باشند .پس از وارد آمدن ضربه و شکستن شیشه تمامی قسمتهای شیشه به شکل یکپارچه ، باقی مانده و از پراکندگی قطعات شکسته و خطرناک شیشه جلوگیری به عمل می آید. این ضربه ممکن است بر اثر عوامل مختلفی از جمله زلزله ، طوفان ، موج انفجار و یا اغتشاشات شهری ایجاد شده باشد.این موضوع به هنگام زلزله با قدرت متوسط و یا ساختمان هایی با قدرت سازه ای بالا اهمیت زیادی پیدا می کند چون در چنین مواردی سازه ها عموماً سالم مانده اما شیشه ها خواهند شکست که این موضوع می تواند خطرات زیادی را بالاخص در ساختمانهای نما شیشه ای ایجاد نماید.

- جلوگیری از ورود اشعه مضر فرابنفش ( UV )
همانطور که اشاره شد اشعه UV عامل اصلی رنگ رفتگی لوازمی همچون فرش، تابلو و پرده و ترک خوردگی لوازم داخلی ساختمانها و همچنین عامل ایجاد حساسیت های پوستی، ایجاد چین و چروک و یا سرطان پوست می باشد. اکثر ویندوفیلمها قادرند این اشعه را به میزان 99 درصد دفع نمایند. در بعضی از ویندوفیلم ها برای مصارفی همچون موزه ها و گالری ها این خاصیت تقویت گردیده و این ویندوفیلمها قادرند تا 9/99 درصد این اشعه را دفع نمایند .

- جلوگیری از ورود نورهای شدید و خیره کننده خورشید ( Glare ) و تأمین آسایش افراد
در فصول و مناطقی که آفتاب بسیار شدید می باشد همواره یکی از عوامل خستگی افراد داخل ساختمان نورهای شدید خورشید می باشد. ویندوفیلم با حذف این نورهای خیره کننده به تأمین آسایش افراد و افزایش بازده کاری در سازمان ها کمک می کند .

- افزایش زیبایی و جلوه ساختمان
ویندوفیلم ها دارای گستره وسیعی از رنگها بوده و در انواع رفلکس، نیمه رفلکس و رنگی و بیرنگ تولید می شوند لذا از آن می توان به خوبی در معماری و طراحی بهره جست و نماهای جدید و زیبایی ایجاد نمود. یکی از موارد مصرف ویندوفیلمها در ساختمانهای نما شیشه ای و به منظور افزایش زیبایی می باشد. در این ساختمانها در گذشته از شیشه های رفلکس استفاده می شد اما امروزه به دلایل زیر استفاده از ویندوفیلمهای رفلکس مناسب تر است .

- به دلیل اینکه اشعه فرابنفش قبل از رسیدن به لایه رنگی ویندوفیلمها جذب مواد UV absorber می شود، دوام رنگ فیلم ها از انواع شیشه های رفلکس که فاقد این خاصیت می باشند بیشتر است .

- از نظر زیبایی، فیلمهای رفلکس ظاهری بسیار آینه ای تر از شیشه های رفلکس دارند. در نتیجه در نماهای شیشه ای با استفاده از فیلم های کاملاً رفلکس هزینه های اصلاح و نقاشی دیوارهایی که پشت نمای شیشه ای قرار گرفته اند کاهش می یابد .

- انواع مرغوب شیشه های رفلکس بسیار گران می باشند. اما فیلم های رفلکس با توجه به مزایای خاص خود می توانند از نظر هزینه نیز با انواع مرغوب شیشه رفلکس رقابت کنند . همچنین خسارت و ضایعات نصب پرهزینه شیشه های رفلکس در فیلمها وجود ندارد .

- همچنین هنگام شکست شیشه در اینگونه ساختمانها ویندوفیلم تمام قطعات شکسته شده را در کنار هم نگه داشته و از خطراتی که افراد حاضر در محوطه پائین ساختمان را تهدید می نماید جلوگیری می کند.

برای مشاهده انواع برچسب های عایق شیشه بر روی این گزینه کلیک کنید


• نوار درزگیر پنجره

يكي از بزرگترين مشكلات ساختمانها عدم كنترل بر ميزان نفوذ هوا به داخل و افزايش تعداد دفعات تعويض هواي ساختمان (ACH) مي باشد. اين موضوع موجب صرف انرژي زيادي براي گرم و يا سرد كردن هواي اتلافي در اين ساختمانها مي گردد. يکي از مهمترين عواملي که مي تواند از اتلاف انرژي در اثر نشتي هوا بکاهد، درزبندي پنجره ها مي باشد که از اهميت بسزايي برخوردار است. روشهاي متعددي براي كنترل هواي نفوذي و جلوگيري از نشت هواي ساختمان وجود دارد، از جمله راه هاي جلوگيري از نفوذ هوا شامل موارد زير مي باشد:

- استفاده از درزگيرهايي که توسط پيچ به پشت در يا پنجره متصل مي شوند.
- استفاده از درزگيرهايي که توسط چسبي که در پشت خود دارند به راحتي دور در يا پنجره نصب مي شوند.
- فنرهايي که به طور خودکار درب را ساختمان را مي¬بندند و مانع از هدر رفتن حرارت مي شوند.
- پر کردن منافذ و شکاف ها با گچ
- استفاده از درزگيرهاي سيليکوني

در همه ساختمان ها فاصله بين درب و چهارچوب آن بايد کاملا درزبندي شود. در پنجره ها نيز درز بين قسمت بازشو و چهارچوب بايد گرفته شود. استفاده از نوارهاي درزگير چسبدار يكي از مناسبترين گزينه ها براي درزبندي قسمتهاي متحرك بازشوها (درب و پنجره) مي باشد. درزگيرها در انواع مختلفي توليد مي شوند و جنس اين درزگيرها ميتواند از ابر، پلاستيک، فوم يا لاستيک باشد. نوار درزگیر می بایست کاملا انعطاف پذیر باشد تا پنجره به راحتی بسته شود. از اینرو، پیشنهاد می شود که از نوارهای درزگیر PU اسفنجی استفاده شود.

نصب درزگیر پنجره ها و دربها براحتی امکان پذیر است. برای این منظور کافی است روکش چسب پشت نوار درزگیر را باز کرده و در داخل بازشو نصب نمائید. باید توجه شود که نوار باید در ضلعی از بخش ثابت پنجره نصب شود که نیروی وارده به سطح برچسب دقیقا به صورت عمودی باشد و از وارد شدن نیروی جانبی به آن جلوگیری شود. لازم به ذکر است که پنجره های جدید UPVC و یا آلومنیوم ترمال بریک دارای عایق EPDM می باشند و نیازی به درزبندی با استفاده از نوار درزگیر ندارند.

برای مشاهده نوار درزگیر درب و پنجره بر روی این گزینه کلیک کنیدراهکارهای
پنجره های عایق:
درزگیر درب و پنجره

پنجره و درب UPVC

برچسب شیشه - ویندوفیلم

همه موارد


عایقکاری ساختمان
عایقکاری ساختمان
پنجره های عایق
پنجره های عایق
بهینه سازی در موتورخانه
بهینه سازی
در موتورخانه
ادوات کنترل دما
ادوات کنترل دما
تجهیزات کاهنده برق
تجهیزات کاهنده برق
تاسیسات نوین حرارتی و برودتی
تاسیسات نوین
حرارتی و برودتی
روشنایی بهینه
روشنایی بهینه
انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدیبانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter