لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow آشنایی با راهکار روشنایی بهینه، لامپ های پر بازدهروشنايي ساختمان يکي از بخش هاي عمده مصرف کننده انرژي الکتريکي در ساختمان مي‌باشد که پتانسیل بالایی جهت اجرای راهکارهاي بهینه سازی مصرف انرژی دارد. بطورکلی روشنایی بهینه ساختمان مستلزم 2 اصل اساسی زیر می باشد.

1- طراحی صحیح سیستم روشنایی
طراحی صحیح سیستم روشنایی ساختمان به معنی آن است که شدت روشنایی و میزان نور فضاهای داخلی ساختمان، موقعیت لامپ ها و نحوه سیم کشی چراغ ها بصورت صحیح طراحی شود. هر مکانی متناسب با کاربری آن به میزان مشخصی نور نیاز دارد، بعنوان مثال یک اتاق اداری 300 تا 600 لوکس نور نیاز دارد، درحالیکه در راهروی یک ساختمان اداری به 100 تا 150 لوکس نور نیاز است.

با استفاده از نرم افزارهای مهندسی نظیر DIALUX می توان تعداد لامپها و موقعیت آنها را بمنظور تنظیم شدت نور فضا طراحی نمود. همچنین مجزا بودن کلیدهای چراغ های یک اتاق، دسترسی آسان ساکنین ساختمان و استفاده از نور طبیعی با طراحی صحیح پنجره ها از جمله راهکارهایی است که در زمینه طراحی روشنایی ساختمان می بایست درنظر گرفت. در ممیزی انرژی ساختمان موارد مذکور در سیستم روشنایی مورد بررسی قرار می گیرد.

2- استفاده از تکنولوژی های نوین و بهینه روشنایی
بخش دوم از راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در بخش روشنایی با استفاده از تکنولوژی های نوین محقق می شود که در ادامه بدان پرداخته شده است.

دسته اول: ادوات و سیسستم کنترل روشنایی ساختمان

• استفاده از سنسورهای تشخیص حضور:
با استفاده از سنسورهای تشخیص حضور، پس از زمان معيني از خروج افراد از محل، چراغها به صورت خودکار خاموش شده و با ورود مجدد آنها روشن می شود. سنسور تشخيص حضور در فضاهای با استفاده غیر دائم نظیر سرويسهاي بهداشتي، نمازخانه، راهروها و... که ميزان تردد افراد کمتر مي‌باشد نصب می شود.

در فضاهاي عموي مانند راه پله، راهروها و غيره به دليل تردد رفت و آمد در ساعات اداري تنظيم تایمر اين سنسورها بايد به گونه اي باشد که در ساعات اداري روشنایی فعال بوده و در طول شب خاموش گردد و تنها در زمان گشت دوره ای نگهبان جهت حفاظت از ساختمان در فضاهاي عمومي استفاده نمود.برای انتخاب سنسورهای تشخیص حضور بر روی این گزینه کلیک کنید

• استفاده از سنسور های روشنایی روز:
با توجه به نقش مهم روشنایی طبیعی نور خورشید که از طریق جدارهای نورگذر ساختمان تامین می شود، تنظيم شدت روشنايي لامپ ها متناسب با میزان روشنايي روز مي‌تواند مکمل خوبی جهت تأمين روشنايي یکنواخت فضاها باشد. از آنجائیکه شدت و زاویه تابش نور خورشید از طریق پنجره ها در ساعات مختلف روز و در فصول مختلف سال متفاوت است، میزان شدت نور لامپ ها می بایست متناسب با نور طبیعی قابل تغییر باشد. با استفاده از سنسورهای شدت روشنايي مي توان ميزان نور مصنوعي را در هر فضا تنظیم نمود.

برای مشاهده بالاست های مجهز به سنسور روشنایی روز بر روی این گزینه کلیک کنید

• سیستم روشنایی هوشمند ساختمان (LMS)
سيستم كنترل هوشمند روشنایی Lighting management system، امکان مدیریت بر روشنایی ساختمان را فراهم مي سازد. این سیستم مدل تکامل یافته بخش های قبل است که امکان کنترل و مدیریت از طریق سیستم BMS ساختمان را دارد. از جمله قابليت هاي این سيستم مي‌توان به موارد زير اشاره نمود.

- سنسورهای روشنایی روز و تنظيم ميزان نور چراغها متناسب با نور روز (نور طبيعي محيط)
- سنسور تشخيص حضور افراد
- امكان گروه بندي چراغها و کنترل آنها از سرور مرکزی مدیریت ساختمان
- امكان تعيين سطوح مختلف روشنايي براي كاربري هاي مختلف در مجموعه، ذخيره سازي اين سطوح در سيستم و بازخواني آنها در زمان هاي متفاوت
- امكان تنظيم ميزان شدت نور هر يك از چراغها و يا لامپها بصورت برنامه زمانی
- امكان feed back گرفتن از وضعيت لامپها و بالاستها در جهت سهولت تعمير و نگهداري پروژه

با توجه به اهميت قابليت Dimming لامپها در سيستم كنترل هوشمند روشنايي، جهت استفاده از اين قابليت، نياز به استفاده از بالاستهاي الكترونيكي قابل دیم با توجه به انواع مختلف لامپها مي‌باشد. اين لامپها مي‌تواند از انواع لامپهاي رشته اي يا هالوژن، لامپهاي فلورسنت يا فلورسنت كم مصرف (CFL) و لامپهاي HID باشد. ليکن، سيستم مورد استفاده بايد شامل اجزاء زير باشد:

- ديمرها و بالاست هاي الكترونيكي به عنوانActuator هاي تنظيم شدت نور
- سنسورها شامل : light sensor و presence detector
- كليدهاي فرمان ورودي براي فرمان دادن به سيستم توسط كاربر
- سيستم كنترل مركزي جهت دريافت اطلاعات و ارسال فرامين مناسب به عملگرها
براي كنترل شدت روشنايي مي‌توان يكي از دو روش 1-10 V و روش كنترلي DALI استفاده نمود كه داراي قابليتهايي نظير تنظيم شدت روشنايي متناسب با روشنايي روز هستند.


دسته دوم: استفاده از تجهیزات و لامپ های بهینه

• استفاده از بالاست های الکترونیکی:

يکي ديگر از راهکارهاي کاهش مصرف انرژي، استفاده از بالاستهاي الکترونيکي در لامپ های فلورسنت مي باشد. امتياز اصلي اين بالاستها کاهش تلفات بالاست و همچنين افزايش راندمان لامپ به علت ايجاد فرکانس بالا مي باشد. بطوریکه تلفات بالاست به ازاي يک لامپ 36 واتي به 4 وات کاهش مي يابد. در بالاستهاي مغناطيسي به علت وارد کردن شوک در زمان قطع و وصل لامپهاي فلورسنت، طول عمر لامپها از حد استاندارد کاهش می یابد. اين درحاليست که استفاده از بالاستهاي الکترونيکي از بروز چنين شوکهايي در زمان سوئيچينگ و قطع برق جلوگيري مي نمايد. از جمله مزایای بالاستهاي الکترونيکي به موارد زير مي توان اشاره نمود:

- افزايش بازده نور
- کاهش تلفات بالاست ( درنتيجه بازده مدار افزايش مي يابد )
- عدم نياز به خازن گذاري جهت ايجاد ضريب توان واحد
- راه اندازي کنترل شده و شرايط کاري مطلوب تر ( در نتيجه عمر لامپ افزايش مي يابد )
- عدم مصرف انرژي در حالت لامپ سوخته
- محافظت از لامپ در مقابل نوسانات برق
- طول عمر بالاتر بالاستهاي الکترونيکي نسبت به بالاستهاي القايي

برای مشاهده انواع بالاست های الکترونیکی بر روی این گزینه کلیک کنید

• استفاده از لامپ های پر بازده
لامپ های پربازده به دسته ای از لامپ ها اطلاق می شود که نسبت شدت روشنایی (LM) آنها به میزان توان مصرفی لامپ عدد بالایی باشد. در جدول زیر این پارامتر برای انواع لامپ ها ارائه شده است.

1- لامپ های T8 و T5
يکي از راهکارهاي کاهش مصرف انرژي در ساختمانهاي دولتي استفاده از لامپهاي فلورسنت T8 و ترجيحاً از نوع تراي بند بجاي لامپهاي فلورسنت معمولي (T10) مي باشد. مزاياي استفاده از لامپ فلورسنت T8 با پوشش تراي بند نسبت به لامپهاي فلورسنت معمولي عبارتند از:

- افزايش طول عمر لامپ
- افزايش بهره نوري و شار نوري
- افت نور کمتر
- ثابت بودن شار نوري با گذشت زمان
- توان مصرفي ثابت و همچنين کاهش مصرف به ميزان حداقل 10 درصد
- شاخص نمود رنگ خوب
درجدول زير به مقايسه مشخصات لامپهاي فلورسنت معمولي (T12) و لامپهاي فلورسنت (T8) با پوشش تراي بند پرداخته شده است.برای مشاهده انواع لامپ های فلورسنت مهتابی T8 بر روی این گزینه کلیک کنید

2- لامپ LED
لامپ های LED نسل جدید لامپ های پر بازده می باشد که از چند LED که به شکل های مختلف در یک مجموعه کنار یکدیگر نصب می شود. LED ها از تکنولوژی دیودها یا نیمه رساناهای حالت جامد بهره می برند که انرژی الکتریکی را به فتون ها (نور روشنایی) و حرارت تبدیل می کند. از اینرو یکی از قسمتهای مهم لامپ های LED مبدل های حرارتی (Heat sink) جهت دفع حرارت می باشد. از جمله مزایای لامپ های LED می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

- طول عمر لامپ های LED استاندارد به بیش از 50 هزار ساعت می رسد
- راندمان لامپ های LED بین 90 تا 120 لومن بر وات است.
- مصرف بسیار کم لامپ های LED
- ضریب وضوح رنگ لامپ های LED در حدود 95 می باشد.
- قابلیت استفاده از کنترلرهای تنظیم شدت نور و دیم نمودن لامپ های LED
- تعداد کلید زنی بالای این لامپ ها در مقایسه با لامپ های فلورسنت
- عدم نیاز به بالاست و مقاوم بودن در برابر تغییر ولتاژ و شوک های خارجی
- عدم استفاده از جیوه در ساخت لامپ های LED برخلاف لامپ های فلورسنت
- دوستدار محیط زیست
- تمرکز شعاع نوری و کاهش آلودگی نوریدسته سوم: اصلاح سیستم روشنایی ساختمان

• ممیزی شدت روشنایی فضاهای مختلف ساختمان
يکي از مشکلات ديگر روشنايي ساختمان ها، استفاده بيش از حد نياز روشنايي در داخل ساختمان و بطورکلي ندانستن ميزان روشنايي مورد نياز در هر فضا می باشد. اين موضوع موجب تنظيم نبودن نور در فضاهاي مختلف و افزايش مصرف انرژي در ساختمان ها مي‌گردد. بدين منظور، با مميزي روشنايي ساختمان، ميزان روشنايي هر فضا با استفاده از دستگاه لوکس متر، مورد سنجش قرار گرفته و مقدار روشنايي بر اساس مقدار مجاز آن فضا و با توجه به کاربري آن اصلاح مي‌شود.

بر اساس مبحث 13 مقررات ملي ساختمان مقادير متوسط شدت روشنايي (لوکس) اندازه گيري شده در ساختمان نبايد از مقدار متوسط اعلام شده در جداول مقررات فوق الذکر کمتر باشد. مقادير استاندارد بر اساس مقررات ملي ساختمان (مبحث 13 ) براي فضاهاي مختلف ساختمان در ‏جدول زير ارائه شده است.جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه بر روی این گزینه کلیک کنید

• رعایت اصول صحیح طراحی در روشنایی ساختمان
رعایت اصول بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان به مباحث 13 و 19 مقررات ملی ساختمان مورد بررسی قرار گرفته است. انتخاب تعداد لامپ های هر فضا با توجه به شدت روشنایی مورد نیاز هر فضا و همچنین شعاع نوری لامپ ها از اهمیت بسزایی برخوردار است که می توان با استفاده از نرم افزارهایی نظیر DiaLux روشنایی فضاهای مختلف را طراحی نمود. اصول اساسی روشنایی بهینه به شرح زیر است.

- روشنايي هر فضا، بصورت جداگانه کنترل شود.
- استفاده از دتکتورهاي شدت نور براي تنظيم نور براساس نور در روز و دتکتورهاي حرکتي در نقاط کم تردد
- گروه بندی چراغ های هر اتاق بگونه ای که امکان خاموش نمودن لامپ های کنار پنجره ها را در ساعاتی از روز فراهم سازد.
- استفاده از نور موضعی در هر فضا
- طراحی شدت روشنایی هر فضا با توجه به کاربری آن
- انتخاب قاب های چراغ با سطوح بازتابنده خوب
- استفاده از لامپ ها و بالاست های بهینه روشنایی
- چیدمان لامپ ها در هر اتاق بر اساس منحنی نور لامپ های مختلف و موقعیت پنجره ها

• ارائه برنامه تعمیرات و نگهداری مدون
يکي از موثرترين اقدامات بهينه سازي مصرف انرژي، حفظ و نگهداري صحيح از تأسيسات است که در زمره کم هزينه ترين اقدامات نيز به شمار مي‌آيد. در بسياري از ساختمان ها از طريق بهره برداري صحيح از تأسيسات و سرويس و نگهداري مناسب مي‌توان تا حدود 30% در مصرف انرژي صرفه جويي نمود. در بندهاي زير مشاهده خواهيد کرد که بخش اعظم توصيه ها در رابطه با حفظ و نگهداري و بهره برداري صحيح از تأسيسات مي‌باشد. جهت انجام بهتر اين کارها بايد يک برنامه تعمير و نگهداري (O&M) Operation and Maintenance طرح ريزي کرد که شامل بند هاي زير باشد:

- تهيه نقشه تأسيسات
- جداول مشخصات چراغها و کنترلر ها
- مشخصات وسايل و محصولات
- تأمين کننده هاي تجهيزات و خدمات و شماره تماس هاي آنها
- جداول تميز کردن چراغها و تعويض لامپ ها با گزارش هاي انجام خدمات
- روش هاي تنظيم سنسورهاي نوري و حضور افراد
- روش هاي درست معدوم کردن چراغها و بالاست ها
- تهيه دستورالعمل حفظ و نگهداري تأسيسات

دو فعاليت مهم در تعميرات، نقش به سزايي در کارآيي لامپ ها دارند. اول آنکه با گذشت زمان و سپري شدن طول عمر، از ميزان نوردهي لامپ ها کاسته مي‌شود. لذا پس از سپري شدن مدت زيادي از عمر لامپ و قبل از سوختن کامل آن بايد نسبت به تعويض لامپ اقدام نمود. دوم آنکه گرد، غبار و کثيفي که روي لامپها، قاب و شيشه و سطوح داخلي چراغها بوجود مي‌آيد، مقدار زيادي از نور خروجي لامپ ها را کاهش مي‌دهد. علاوه بر آن تجمع گرد و غبار روي سطح چراغ موجب گرم شدن لامپ و بالاست مي‌شود که اين امر طول عمر آنها را کاهش مي‌دهد. لذا نظافت منظم موجب افزايش کارايي لامپ خواهد شد. دو روش اصلي براي اصلاح روشنايي وجود دارد.

راهکارهای
روشنایی بهینه، لامپ های پر بازده:
سنسور روشنایی تشخیص حضور

بالاست الکترونیکی

لامپ فلورسنت مهتابی T8

چراغ سنسوردار استیل

چراغ سنسوردار سقفی

لامپ LED

لامپ گازی (متال هالاید، بخار سدیم)

همه موارد


عایقکاری ساختمان
عایقکاری ساختمان
پنجره های عایق
پنجره های عایق
بهینه سازی در موتورخانه
بهینه سازی
در موتورخانه
ادوات کنترل دما
ادوات کنترل دما
تجهیزات کاهنده برق
تجهیزات کاهنده برق
تاسیسات نوین حرارتی و برودتی
تاسیسات نوین
حرارتی و برودتی
روشنایی بهینه
روشنایی بهینه
انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدیبانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter