لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخباربرچسب انرژی ساختمان از سال آینده اجباری می‌شود 1391/5/25 : برچسب انرژی ساختمان از سال آینده اجباری می‌شود
اواخر سال 1390 طرح تدوین استاندارد معیار مصرف و برچسب انرژی ساختمان با همکاری مشترک وزارتخانه‌های نفت و نیرو تصویب شد. براساس این طرح که برای نخستین ‌بار در آسیا اجرایی می‌شود، تمام ساختمان‌های موجود در کشور با دسته‌بندی ساختمان مسکونی کوچک، ساختمان مسکونی بزرگ، ساختمان‌های اداری دولتی و ساختمان‌های اداری غیردولتی و براساس معیار مصرف انرژی از رتبه A تا G درجه‌بندی می‌شوند.
به گزارش انرژی استار و به نقل از روزنامه ایران، با تدوین معیارهای مورد نیاز هر ساختمان در کشور بسته به میزان مصرف انرژی در آن همانند لوازم خانگی برچسب انرژی می‌گیرد و ساختمان‌هایی که موفق به اخذ پائین‌ترین رتبه یعنی G نشوند برچسب انرژی دریافت نمی‌کنند.
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایران دراین‌باره از اجباری شدن برچسب انرژی ساختمان از سال آینده خبر داد.
عباس کاظمی با اشاره به این‌که اجباری شدن برچسب انرژی ساختمان در ابتدا تنها مربوط به ساختمان‌های دولتی است، افزود: پس از ساختمان‌های دولتی نوبت به سایر ساختمان‌های کشوری می‌رسد. به گفته وی براین اساس از سال 92 تمام ساختمان‌های دولتی ملزم به اخذ برچسب انرژی هستند.
وی با تأکید بر این‌که بخش ساختمان پتانسیل بسیار بالایی برای صرفه‌جویی در مصرف انژری دارد، اظهار داشت: هم‌اکنون بخش ساختمان با مصرف حدود 40 درصد از انرژی کل کشور بزرگ‌ترین بخش مصرف‌کننده انرژی در کشور است.
به گفته وی با اجرای استانداردها می‌توان تا حد بسیار زیادی میزان مصرف انژری در ساختمان‌ها را کاهش داد. وی اضافه کرد: تدوین و تصویب مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سال‌های گذشته که ناظر بر مصرف انرژی در ساختمان‌هاست می‌تواند در این زمینه تأثیر قابل توجهی داشته باشد.
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تأکید کرد: برای کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان هم مصرف‌کننده (خریدار) و هم تولیدکننده (سازنده) باید سهیم باشند.
وی توضیح داد: زمانی که اجرای مبحث 19 ساختمان برای خریداران مهم باشد، سازندگان نیز مجبور می‌شوند برای جلب نظر مشتریان خود به طور کامل مبحث 19 را رعایت‌کنند.
وی همچنین گفت: با اجرایی شدن برچسب انرژی در ساختمان‌های مختلف به تدریج این برچسب به عنوان یکی از اسناد مهم خانه برای خریدار و فروشنده شناخته خواهد شد و در واقع در آینده ساختمانی که برچسب نداشته باشد، خریداری نخواهد شد.
کاظمی در پاسخ به این سؤال که نحوه رتبه‌بندی ساختمان‌ها براساس رتبه A تا G است، اظهار داشت: برای یکسان‌سازی رتبه‌ها، براساس استانداردی که تعریف شده مصرف گاز نیز همانند برق به واحد کیلووات تبدیل شده است. وی ادامه داد: تمام ساختمان‌هایی که بطور متوسط در هر سال به ازای هر متر مکعب مساحت کمتر از 100کیلووات ساعت انرژی (برق و گاز) مصرف می‌کنند، رتبه A که بالاترین رتبه نیز است، دریافت می‌کنند. به گفته وی در رتبه G که بالاترین مصرف انرژی را داراست به ازای هر مترمکعب مساحت سالانه بیش از 500کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت خاطرنشان کرد: ساختمان‌هایی که بطور کامل مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را رعایت کرده باشند، می‌توانند رتبه متوسط D را برای برچسب انرژی دریافت کنند.
وی درخصوص تأثیر برچسب انرژی ساختمان در مصرف انرژی گفت: براساس مطالعات صورت‌گرفته در صورتی که استانداردهای مورد نظر در این طرح بطور کامل اجرا شود، برچسب انرژی ساختمان می‌تواند بیش از 50 درصد در مصرف انرژی ساختمان صرفه‌جویی به همراه داشته باشد.
گفتنی است با توجه به اهمیت بخش ساختمان در مصرف انرژی کل کشور تاکنون براساس شش موضوع مختلف 174 استاندارد تدوین‌شده یا در حال تدوین است. بر این اساس در بخش فرآورده‌های عایق‌کاری
65 استاندارد تدوین و 33 استاندارد در حال تدوین است. همچنین تاکنون در بخش پنجره، بتون‌های سبک، ملات‌های بنایی و لوازم خانگی به ترتیب 33، 16، 13 و 8 استاندارد تدوین شده است.
بنابر برآوردهای انجام شده در مناطق مختلف کشور در حال حاضر متوسط مصرف انرژی به ازای هر مترمکعب مساحت بیش از 600کیلووات ساعت است که در مقایسه با سایر کشورها رقم بسیار بالایی است.
این درحالی است که متوسط مصرف انرژی در کشورهای اسکاندیناوی که در منطقه سردسیر کره زمین قرار دارند تنها 60 کیلووات ساعت است و سعی دارند این رقم را در آینده به 30کیلووات ساعت کاهش دهند. باتوجه به میزان بالای مصرف انرژی در بخش ساختمان کشور می‌توان امیدوار بود که اجباری شدن برچسب انرژی ساختمان که لزوماً در صورت رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ارائه می‌شود، در آینده شاهد افزایش بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها و در نتیجه کاهش مصرف انرژی در کل کشور باشیم.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter