لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارمردم فریب تجهیزات کاهنده مصرف را نخورند 1391/4/18 : مردم فریب تجهیزات کاهنده مصرف را نخورند
به گزارش انرژی استار و به نقل از روزنامه ایران:این روزها افزایش قیمت حامل‌های انرژی نظیر سوخت، برق و آب و توصیه سیاستگذاران به مصرف بهینه، دستاویز جدیدی را برای برخی از شرکت‌های داخلی ایجاد کرده است تا با گشایش بازارهای کاذب، پول هنگفتی به جیب بزنند.
چند ماه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، شرکت‌هایی که تنها نام و نشان آنها در آگهی‌ها وجود دارد، شکل گرفته‌اند تا با تهیه و توزیع لوازم کاهنده مصرف سوخت و برق کلاه جدیدی بر سر مردم بگذارند.
براساس ادعای شرکت‌های توزیع کننده لوازم کاهنده مصرف، این تجهیزات می‌تواند در بخش برق هزینه برق مصرفی مشترکان را بیش از یک سوم (35 درصد) کاهش دهد. به گفته بازاریابان شرکت‌هایی که دستگاه‌های کاهنده مصرف سوخت در خودروها را تبلیغ می‌کنند، مردم می‌توانند با خرید این لوازم 28 درصد از مصرف سوخت خود را کاهش دهند یعنی در هر 100 کیلومتر پیمایش خودرو 2 تا 3 لیتر کمتر سوخت مصرف می‌شود.
اما آیا واقعاً این لوازم کاهنده بدون هیچگونه آسیب‌رساندن به لوازم برقی یا خودرو می‌تواند هزینه خانوارها را کاهش دهد؟
برای پاسخ به این سؤال به سراغ مسئولان دولتی که به صورت مستقیم با این موضوع سروکار دارند، رفتیم.
دستگاه‌های کاهنده مصرف بنزین مورد تأیید نیست
شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت به عنوان یک شرکت دولتی از سال‌ها پیش با هدف فراهم کردن زمینه‌های کاهش مصرف سوخت در بخش‌های مختلف اقتصادی تأسیس شده است ولی مدیرعامل این شرکت بکارگیری دستگاه‌های کاهنده مصرف سوخت را تأیید نمی‌کند. عباس کاظمی در گفت‌وگو با اعلام کرد: هرگونه تغییر در موتور خودرو باید توسط کارخانه‌های خودروسازی انجام شود. وی همچنین اظهار داشت: تغییر در کیفیت بنزین یا هر سوخت دیگری نیز تنها در پالایشگاه‌ها مجاز است و بدین ترتیب هرگونه تغییر در ترکیب سوخت پس از عرضه در جایگاه‌ها مجاز نیست.
وی در واکنش به ادعای برخی از این شرکت‌ها که استفاده از این لوازم تا 30‌درصد مصرف سوخت خودروها را کاهش می‌دهد، اعلام کرد: این موضوع تنها یک ادعای واهی است چرا که در عمل چنین چیزی ممکن نیست.
وی توضیح داد: اگر مواد اکتان‌افزا یا تجهیزات کاهنده مصرف سوخت مورد ادعای این شرکت‌ها کارایی داشت بطور قطع پالایشگاه‌ها و خودروسازان نیز از این فناوری استفاده می‌کردند. مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با تأکید بر این‌که هیچ‌یک از این لوازم مورد تأیید این شرکت نیست، تصریح کرد: برخی از این شرکت‌ها ادعا می‌کنند با یک قرص اکتان بنزین را افزایش می‌دهند و به نوعی به بنزین سوپر تبدیل می‌کنند، این در حالی است که برای افزایش اکتان (درجه آرام سوزی بنزین) فرایند پیچیده و پرهزینه‌ای در پالایشگاه‌ها انجام می‌شود. وی با اشاره به این‌که کاهش مصرف تنها یک مورد از مواردی است که باید به آن توجه کرد، افزود: در حال حاضر بر روی سوخت تولیدی، ده‌ها آزمایش مختلف انجام می‌شود.
به‌گفته وی باید اثرات زیست‌محیطی، اثرات مخرب روی موتور و دوام آن، چسبندگی و... را مورد مطالعه قرار داد. کاظمی ادامه داد: برخی از این شرکت‌ها ادعا کرده‌اند 2 تا 3 درصد از مصرف سوخت را کاهش می‌دهند در حالی که این رقم ناچیز به رفتار راننده و نوع خودرو بستگی دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این شرکت‌ها از مراجع ذی‌ربط مجوز دریافت کرده‌اند، گفت: تاکنون هیچ‌یک از این شرکت‌ها مجوز نگرفته‌اند. علاوه بر این هیچ نهاد بین‌المللی معتبری نیز این دستگاه‌ها را تأیید نکرده است.
به‌گفته وی این شرکت‌ها باید از مؤسسه استاندارد مجوز دریافت کنند که در این پروسه یکی از مراجع مورد استعلام شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت است.
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت یادآور شد: طی ماه‌های اخیر این شرکت‌ها تبلیغات گسترده‌ای برای فروش محصولات خود انجام داده‌اند، بر این اساس مردم باید مراقب باشند فریب این شرکت‌ها را نخورند. وی خاطرنشان کرد: چندی پیش از یکی از این شرکت‌ها که از نام شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت استفاده می‌کرد، شکایت کردیم.
مردم از خرید تجهیزات کاهنده مصرف برق خودداری کنند
درخصوص تجهیزات کاهنده مصرف برق نیز که این روزها شاهد تبلیغات گسترده آن هستیم مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) در گفت‌وگو با روزنامه ایران گفت: تجهیزات کاهنده مصرف برق یک ادعای ثابت نشده است.
سعید مهذب ترابی افزود: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش تعرفه‌های انرژی، موضوع صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های خانوار مورد توجه ویژه مشترکین و فروشندگان تجهیزات برقی قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: بر این اساس تعدادی از افراد سودجو با روش‌های مختلف و استفاده از ابزار و رسانه‌های تبلیغاتی اقدام به بازاریابی و فروش دستگاه‌هایی با عنوان کاهنده مصرف برق می‌کنند. به گفته وی این افراد در تبلیغات خود کاهش هزینه برق مصرفی را به میزان زیاد جهت جلب خریداران و فروش محصولات خود تبلیغ می‌‌کنند که لازم است مردم از خرید و استفاده این‌گونه دستگاه‌های غیراستاندارد به دلیل ضرر و زیان احتمالی به انشعاب‌های برق جدا‌ً خودداری کنند.
وی همچنین تأکید کرد:‌ از آنجا که صحت و سقم تأثیر این تجهیزات در کاهش مصرف در مراجع و آزمایشگاه‌های معتبر تأیید نشده است این تجهیزات مورد تأیید سازمان بهره‌وری انرژی و وزارت نیرو نیست.
مدیرعامل سابا خاطرنشان کرد: در صورت بررسی و تأیید این‌گونه تجهیزات برقی نتایج آن در سایت سازمان سابا اطلاع‌رسانی خواهد شد.
مهذب‌ ترابی در پایان یادآور شد: مشترکین می‌توانند با رعایت توصیه‌های بسیار ساده از جمله خرید و بکارگیری لوازم برقی خانگی دارای رتبه انرژی A، نصب سایبان بر روی کولرها و استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف استاندارد علاوه بر کاهش مصرف برق هزینه‌های خانوار خود را کاهش دهند.
گفتنی است براساس اعلام مسئولان وزارت نیرو استفاده از لوازم خانگی غیر استاندارد موجب افزایش 50 تا 60 درصدی مصرف برق می‌شود.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter