لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارهیأت وزیران دستورالعمل تبصره 2 ماده 134 قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص اصلاح الگوی مصرف انرژی در سازمان ها و ادارات را تصویب نمود 1391/3/30 : هیأت وزیران دستورالعمل تبصره 2 ماده 134 قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص اصلاح الگوی مصرف انرژی در سازمان ها و ادارات را تصویب نمود
دستورالعمل تبصره (2) ماده 134 قانون پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران جهت اصلاح الگوی مصرف انرژی در سازمان ها و ادارات به تصویب هئیت وزیران رسید
به گزارش انرژی استار (energystar.ir) و به نقل از دفتر روابط عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران(سابا)، به منظور اعمال صرفه­جویی و تشویق و حمایت از مصرف­کنندگان در راستای منطقی کردن و اصلاح الگوی مصرف انرژی و برق، حفظ ذخایر انرژی کشور و حفاظت از محیط زیست، هئیت وزیران طی جلسه ­ای بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­ های نیرو و نفت و معاونت برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور دستورالعمل تبصره 2 ماده 134 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را تصویب نمود.
براساس این گزارش، در این دستورالعمل به دستگاه­های اجرایی اجازه داده شده برای صرفه­ جویی در مصرف انرژی با حفظ و عدم کاهش میزان بهره ­مندی قبلی، نسبت به انعقاد قرارداد با بخش­های خصوصی و تعاونی اقدام و هزینه اجرای پروژه را از محل صرفه­جویی ایجاد شده پرداخت نمایند.
به نقل از این گزارش، در این دستورالعمل که در 8 ماده تنظیم شده است، شرکت­های خدمات انرژی که شرکت­های مهندسی تائید صلاحیت شده توسط معاونت برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور می­باشند، پروژه ­های مرتبط با بهبود کارآیی انرژی را طراحی، اجرا و تامین مالی می­ کنند. این شرکت­ها که صرفاً از نوع خصوصی یا تعاونی می­باشند با تضمین حصول سطح مشخصی از کارآیی انرژی، تمام مخاطرات پروژه­ ها را بر عهده می­گیرند و مبلغ قرارداد خود را از محل صرفه­ جویی انرژی تامین می­کنند. ابلاغ این تصویب­نامه زمینه بهینه­ سازی مصرف انرژی را به طور گسترده در دستگاه ­های اجرایی و بدون ایجاد بار مالی جدید فراهم خواهد کرد.
برپایه این گزارش، طبق ماده 4 این دستورالعمل در قراردادهای خدمات انرژی، مسئولیت کل فرآیند صرفه­ جویی از جمله انجام مطالعات امکان سنجی، طراحی، اجرا، تامین مالی، نصب، بهره برداری و نگهداری تا پایان مدت قرارداد، رعایت مقررات ملی ساختمان و سایر استانداردهای مربوطه در تمامی مراحل، اندازه­گیری و گزارش میزان صرفه­جویی به عهده شرکت­های خدمات انرژی می­باشد.
این گزارش می­افزاید: طبق ماده 7 این دستورالعمل، ارزیابی و اظهار نظر در خصوص میزان صرفه­جویی انرژی توسط شرکت­های مشاور بهینه سازی انرژی و در چارچوب قرارداد جداگانه با کارفرما صورت می­گیرد. براساس ماده 8 این دستورالعمل منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این دستورالعمل با رعایت ضوابط و دستورالعمل­های مربوط از محل اعتبارات کمک­های فنی و اعتباری وجوه اداره شده موضوع ماده 118 بند «الف» ماده 151 و بند «ص» ماده 224 قانون و منابع موضوع بند الف ماده 8 قانون هدفمند کردن یارانه ها قابل تامین است. ارزش ریالی صرفه­جویی ناشی از کاهش مصرف انرژی برق براساس آخرین تعرفه مورد اشاره در این دستورالعمل که بند 2- الف- 1 از تعرفه عمومی از تعرفه های برق می­باشد، این موضوع منجر به اقتصادی شدن پروژه­های بهینه­سازی، به ویژه در بخش­های دولتی مانند مدارس و بیمارستان ها که از تعرفه مخفف استفاده می­کند خواهد شد.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter