لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارمدیر عامل سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) : کنتورهای برق پنج استان کشور طی 2 سال آینده هوشمند می شود. 1390/2/31 : مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) : کنتورهای برق پنج استان کشور طی 2 سال آینده هوشمند می شود.
مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) گفت: طی 2 سال کنتورهای برق پنج استان کشور هوشمند می شود.
سعید مهذب ترابی در سمینار تخصصی بسیج صنعت برق کشور افزود: حدود پنج سال است که بسیاری از کشورهای دنیا از تکنولوژی کنتورهای هوشمند استفاده می کنند و به همین دلیل طی سال‌های اخیر در داخل کشور نیز توان فنی و مهندسی تولید این کنتورها ایجاد شده است. وی با اشاره به این که، برای رسیدن به این جایگاه 2 سال کار مطالعاتی انجام شده است، خاطر نشان کرد: در مرحله اول در پنج استان زنجان، بوشهر، قسمتی از منطقه زائرنشین مشهد، قسمتی از اهواز و مشترکین دیماندی البرز و تهران کنتورهای هوشمند نصب می شود. وی ادامه داد: با نصب و راه اندازی این کنتورها امکان مدیریت دو طرفه انرژی به وجود می آید و در مواقع بحرانی هم قابلیت برنامه ریزی موثر را دارد.
مدیر عامل سابا با بیان این که، مقام معظم رهبری با نامگذاری سال‌های اخیر به سال جهاد اقتصادی و سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی بحث بهره وری انرژی را در کشور به طور جدی مطرح کردند، اضافه کرد: در حال حاضر منابع رشد نیروی کار و سرمایه در کشورهای توسعه یافته به شدت بر روی نیروی انسانی متمرکز است و این مهم را از طریق کاراتر کردن و افزایش دانش منابع انسانی دنبال می کند. وی خاطر نشان کرد: بهره وری در آسیای شرقی طی سال‌های اخیر 270 درصد و در اروپای شرقی 140 درصد رشد داشته است.
مهذب ترابی ادامه داد: اگر مصرف انرژی در کشور به همین روال باشد در سال 1404 به واردکننده انرژی تبدیل می شویم و این در حالی است که کشورهای توسعه یافته تا سال 2050 انرژی های فسیلی را با انرژی های نو جایگزین‌ خواهند کرد. بر اساس اظهارات مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی، هر یک دلار سرمایه گذاری در بهره وری انرژی حدود 2 دلار برگشت سرمایه دارد. وی با اشاره به تاثیرات اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بر رفتار مصرفی مردم گفت: با اجرای این قانون رفتار مصرفی مردم به سمتی حرکت کرد که میزان مصرف را کاهش داده و هزینه برق نیز کمتر شده است.
مهذب ترابی در بخش دیگری از اظهارات خود سهم مصرف انرژی در ساختمان را 36 درصد، صنعت را 22 درصد و حمل و نقل را 27 درصد عنوان کرد. وی تصریح کرد: این در حالی است که در بخش صنعت حداقل امکان صرفه جویی بین 15 تا 30 درصد در میزان مصرف انرژی وجود دارد که ارزش آن بالغ بر چهار میلیارد دلار می شود.
به گفته مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا)، در بخش خانگی امکان صرفه جویی 10 تا 30 درصدی جود دارد که ارزش آن هفت میلیارد دلار است. وی قابلیت صرفه جویی انرژی در بخش حمل و نقل را هم حدود شش میلیارد دلار عنوان کرد. مهذب ترابی با اشاره به برنامه‌های سابا برای ارتقای بهره وری انرژی در کشور، آموزش و آگاه سازی جامعه را از ارکان اصلی این برنامه عنوان کرد و گفت: حمایت از تولید محصولات دارای رتبه انرژی A و B و تلاش برای کاهش شدت مصرف انرژی در کارخانجات از اقدامات سابا برای ارتقای بهره وری انرژی در کشور است. وی با بیان این که، از سال 1389 حدود یک میلیون و 500 هزار دستگاه یخچال فریزر وارد بازار کشور شده است، خاطر نشان کرد: از این مقدار یک میلیون دستگاه ساخت داخل بوده و 500 هزار دستگاه وارداتی هستند.
مهذب ترابی با بیان این که، رتبه انرژی یخچال فریزرهای ساخت داخل F است، اظهار داشت: تفاوت رتبه انرژی F با رتبه انرژی A در این است که محصولات دارای رتبه انرژی F دو برابر محصولات دارای رتبه A انرژی مصرف می کنند.
مهذب ترابی تصریح کرد: حدود 10 درصد از مصرف انرژی کشور مربوط به یخچال‌هاست و از این رو سابا 18 تولیدکننده مطرح یخچال را در کشور تحت پوشش قرار داده است و از انتهای سال 1392 یخچال‌های با رتبه انرژی کمتر از A و B وارد بازار نخواهد شد. وی ادامه داد: علاوه بر این در کشور 17 میلیون کولر آبی وجود دارد و سالانه 800 هزار دستگاه کولر آبی وارد بازار می شود که رتبه آنها کمتر از G است.
مهذب ترابی با اشاره به میزان مصرف کولرهای گازی گفت: آنچه که در سال‌های اخیر پیک مصرف را از روز به شب تغییر داده همین کولرهای گازی است و باید نحوه ورود این کولرها و استفاده از آن مدیریت شود.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter