لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخباربرنامه­ های تغییر اقلیم تا سال 2020 1392/3/20 : برنامه­ های تغییر اقلیم تا سال 2020
پروتکل کیوتو به عنوان تنها توافق الزام­آور موجود که براساس آن کشورهای توسعه یافته متعهد به کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه­ای (GHG) شده بودند، تا سال 2020 تمدید گردید.


براساس توافقات به عمل آمده در هجدهمین اجلاس اعضای کنوانسیون تغییر آب و هوای سازمان ملل (COP18) در دوحه قطر، دور اول تعهدات پروتکل کیوتو (2012-2008) به پایان رسید و دور دوم تعهدات (2020-2013) با هدف کاهش 18 درصدی انتشار گازهای گلخانه­ای نسبت به سال 1990 آغاز شد. لازم به ذکر است که کشور کانادا از عضویت در پروتکل خارج شد و کشورهای ژاپن، استرالیا و زلاندنو نیز دور دوم تعهدات را نپذیرفتند.

با توجه به تمدید پروتکل کیوتو تا سال 2020، مقرر گردید اعضای کنوانسیون تا سال 2015 پیشنهادات خود را برای نظام آب و هوای آتی ارائه دهند و بعد از سال 2020 تمام کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه متعهد به کاهش انتشار شوند. تمدید هشت ساله پروتکل کیوتو و مکانیسم­های اجرایی آن، فرصت خوبی برای جذب پروژه­های مکانیسم توسعه پاک (CDM) توسط کشورهای درحال توسعه می­باشد. علاوه بر این در هجدهمین اجلاس مقرر شد که کشورهای در حال توسعه اقدامات مناسب کاهش انتشار در سطح ملی (NAMA) را ارائه نمایند.

مفهومNAMA برای اولین بار در سیزدهمین کنفرانس اعضا که در سال 2007 در بالی اندونزی برگزار شد،
مطرح گردید. طرح اقدام بالی براساس موضوعاتی نظیر " برنامه اقدام ملی کاهش انتشار برای کشورهای در حال توسعه" و "تدوین استراتژی­ها و رویکردهای همکاری­های بلندمدت برای کاهش تغییرات آب و هوایی" تدوین شده است که در قالب توسعه پایدار، تأمین و پشتیبانی فناوری، تأمین منابع مالی و ظرفیت­سازی قابل حصول خواهد بود. تمامی این اقدامات بایستی قابلیت اندازه­گیری، گزارش‌دهی و صحه‌گذاری را دارا باشند.

به­ طور کلی NAMA به فعالیت­های داوطلبانه کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای در کشورهای در حال توسعه گفته می‌شود که جزء تعهدات کاهش انتشار آن­ها نبوده ولی می­تواند (نه الزاماً) با حمایت کشورهای صنعتی از طریق تأمین منابع مالی، انتقال تکنولوژی و یا ظرفیت‌سازی صورت پذیرند.

برنامه­ های اقدام NAMA در مذاکرات تغییر آب و هوای بین­المللی کپنهاک در سال 2009 به عنوان راه­حلی برای موضوعات نظام آب و هوایی بعد از سال 2012 مطرح گردید و هر دو گروه کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه برای ارائه پروژه­های خود در قالب NAMA ابراز تمایل نمودند. در اجلاس هجدهم (COP18) تصمیم برآن شد تا این قبیل فعالیت­ها و ثبت پروژه­های مرتبط از سال 2012 آغاز شود


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter