لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارمشکل روشنایی خوابگاه‌های دانشجویی! 1391/2/1 : مشکل روشنایی خوابگاه‌های دانشجویی!
نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که روشنایی نامناسب در برخی خوابگاه‌ها عمدتا به علت کمبود و چیدمان نامناسب لامپ‌هاست.به گزارش انرژی استار، با توجه به اینکه روشنایی مناسب در سالن‌های مطالعه و خوابگاههای دانشجویی نقش مهمی در تمرکز، انگیزه و دقت دانشجویان ایفا می‌کند، مطالعه‌ای به‌منظور اندازه‌گیری و طراحی روشنایی عمومی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین توسط حامد ندری و همکارانش صورت گرفت.

این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی بود که در خوابگاههای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین( 7 خوابگاه) صورت گرفت و بر این اساس جمعا در 81 اتاق خواب بصورت تصادفی و همچنین تمامی سالن‌های مطالعه(7عدد) اندازه گیری شدت روشنایی عمومی با استفاده از روش شبکه‌ای و در مرکز ایستگاه‌های اندازه‌گیری و در ارتفاع 75سانتی متری از سطح زمین و در شب و شرایطی که تمام لامپ‌های موجود روشن بودند، صورت گرفت.

یافته‌ها حاکی از آن بود که 74.81 درصد از اتاق‌های خواب دارای شدت روشنایی کمتر از حد کمینه کشوری(150 لوکس) و100 درصد سالن‌های مطالعه دارای شدت روشنایی کمتر از حد کمینه کشوری (300لوکس) بودند. طبق نتایج اتاق‌های خواب خوابگاه شماره 7 دارای کمترین میزان شدت روشنایی(131.2لوکس) و خوابگاه شماره 2 دارای سالن مطالعه‌ای با کمترین میزان شدت روشنایی(125.5 لوکس) هستند.

براساس نتایج این پژوهش، روشنایی نامناسب در خوابگاه‌های مذکور عمدتا به علت کمبود و چیدمان نامناسب لامپ‌ها بود، که امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی روشنایی این نقیصه برطرف می‌شود، بنابراین در ادامه با استفاده از نرم افزار DIALUX، تعداد و چیدمان لامپ‌ها در سالن‌های مطالعه و اتاق‌های خواب برای روشنایی مناسب طراحی و ارائه شد.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter