لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارروز زمین را پاس بداریم 1391/2/1 : روز زمین را پاس بداریم
ممکن است برای بسیاری تغییرات آب و هوایی همانند یک مشکل جزئی و کم اهمیت باشد، اما در حقیقت این چالش و مشکل عظیم تا پیش از این مردم، حیوانات، گیاهان و مکان هایی دوست داشتنی در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش انرژی استار و به نقل از گروه بین الملل زیست نیوز، مراسم "روز زمین" برای نخستین بار در سال 1970 برگزار شد و بر اساس آن جنبش های زیست محیطی مدرن شکل گرفتند. برگزاری این مراسم 20 میلیون آمریکایی را روانه خیابان های این کشور کرد که خواستار پایان دادن به تخریب محیط زیست بوده و در نهایت شکل گیری سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا و مسیر حرکت به سوی هوای پاک، آب پاک و حفاظت از گونه های در معرض خطر را هموار کرد. امروزه بیش از یک میلیارد نفر در 193 کشور جهان هر ساله مراسم روز زمین را برگزار می کنند. روز زمین به طور مداوم گسترش یافته و موجب شکل گیری جنبش های زیست محیطی شده است.

این در شرایطی است که "شبکه روز زمین" (EDN) از نخستین روز زمین تاکنون رشد کرده و در حال حاضر با بیش از 22 هزار همکار در 193 کشور جهان به منظور گسترش، تنوع بخشی و بسیج جنبش زیست محیطی در ارتباط است. شبکه روز زمین هر ساله وظیفه هماهنگ کردن مراسم روز زمین و افزایش آگاهی عمومی درباره چالش های زیست محیطی که بر سلامت، کیفیت زندگی و جهان طبیعی تاثیرگذار هستند را بر عهده دارد.

طی سالیان گذشته، شبکه روز زمین در زمینه آموزش و پرورش زیست محیطی و مدارس سبز پیشرو بوده است. همچنین کاشت میلیون ها اصله درخت در سراسر جهان به ویژه در مکان هایی که نیاز جدی به افزایش درختان داشته اند، گسترش اقتصاد سبز نوظهور و حفاظت از زمین های طبیعی از دیگر اقدام های این مرکز بوده است. "دنیس هیز" که سازماندهی برگزاری نخستین روز زمین را بر عهده داشت، اکنون ریاست شبکه روز زمین را بر عهده دارد.

موضوع روز زمین 2013 به مواجهه با تغییرات آب و هوایی اختصاص داشته و با عنوان "چهره تغییرات آب و هوایی" شناخته می شود. ممکن است برای بسیاری تغییرات آب و هوایی همانند یک مشکل جزئی و کم اهمیت باشد، اما در حقیقت این چالش و مشکل عظیم تا پیش از این مردم، حیوانات، گیاهان و مکان هایی دوست داشتنی در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. افزون بر این، مواجهه ما با تغییرات آب و هوایی با گذشت هر روز چند برابر می شود. از این رو، "چهره تغییرات آب و هوایی" تنها یک مساله شخصی نبوده و چالشی عظیم که ناشی از تغییرات آب و هوایی کنونی است را به تصویر می کشد.

بر همین اساس، شبکه روز زمین به جمع آوری تصاویری که در آنها چهره و یا به نوعی اثرات تغییرات آب و هوایی نشان داده شده، پرداخته است. نمایشی از تمامی عکس ها در روز زمین طی هزاران رویداد مختلف در سراسر جهان ارائه می شود. دسترسی به این نمایش به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است.

جهان در سال 2012 با نقاط عطف بسیاری در زمینه تغییرات آب و هوایی مواجه بود و این مساله به موضوع اصلی روز زمین 2013 مبدل شده است. به عنوان مثال، پوشش یخ دریایی قطب شمال طی ماه سپتامبر به کمترین میزان خود در طول تاریخ رسید، آمریکا گرم ترین سال خود را پشت سر گذاشت و این در شرایطی بود که بنابر اعلام سازمان جهانی هواشناسی دهه نخست این قرن، گرم ترین دهه برای کل سیاره زمین بوده است.

آگاهی و درک عمومی از رویدادهای شدید آب و هوایی و ارتباط آنها با تغییرات آب و هوایی با توجه به ابر توفان هایی که کارائیب، فیلیپین و آمریکا را در نوردیدند، خشکسالی هایی که شمال برزیل، روسیه، چین و دو سوم از آمریکا را تحت تاثیر قرار دادند، سیل هایی ویرانگر در نیجریه، پاکستان و مناطقی از چین و نمونه های دیگر از این دست بیش از پیش رو به افزایش است. با این وجود، مذاکرات بین المللی در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی همچنان به نتایج مشخص و جامعی دست نیافته اند.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter