لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخباربورس انرژي و تعيين تكليف مصرف برق 1391/12/25 : بورس انرژي و تعيين تكليف مصرف برق
با توجه به انجام معاملات برق به عنوان یکی از نخستین حامل‏های انرژی پذیرفته شده در بورس انرژی، در این بخش به برخی پرسش‏های مطرح در زمینه معاملات این کالا در بورس انرژی پرداخته می‏شود.آیا معاملات برق در بورس انرژی منجر به افزایش قیمت برق مصرف‏کنندگان نهایی می‏گردد؟
به گزارش انرژی استار(energystar.ir) موضوع چگونگی تعیین تعرفه‏های برق يكي از مناقشه‌برانگیزترین موضوعات در صنعت برق کشور محسوب می‏شود. در حال حاضر قيمت برق مشتركين نهایی شركت‌هاي توزيع نیروی برق، به طور سالانه در قالب لایحه بودجه دولت (یا در قالب طرح هدفمندی یارانه‏ها) توسط مجلس محترم شورای اسلامی تعيين مي‌گردد.‌ اگر چه از برنامه دوم توسعه به بعد، سعي بر اين بوده است كه قيمت‌ها هر سال به سمت واقعی‏تر شدن نزدیک شود، اما با این وجود هنوز قيمت‏های برق، بسيار كمتر از قيمت تمام‌شده عرضه برق (شامل هزینه‏های تولید، انتقال، توزیع و تلفات) است.
در حال حاضر، دولت سوخت مصرفي نيروگاه‌هاي حاضر در بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران را با نرخ يارانه‌اي تامين می‏کند. بنابراين نرخ‌هاي اعلام‌شده توسط نيروگاه‌ها در آن بازار، دربرگيرنده يارانه‌های سوخت است و لذا قيمت‌هاي فعلي این بازار قيمت‌هاي واقعي تولید برق را نشان نمی‏دهد. شركت‌هاي توزيع نیز، برق را بر اساس اين قيمت خريداري کرده، اما با تعرفه‏های تکلیفی تنظیم شده به مشتركان خود مي‌فروشند. مابه‌التفاوت اين دو قيمت، طبق قانون استقلال شركت‌هاي توزيع مصوب سال 1384 مجلس شورای اسلامی، از محل بودجه‌هاي سنواتي به شركت‌هاي توزيع پرداخت مي‌شود. این مهم در تبصره 2 ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح شده است که در آن قید شده است: «چنانچه قیمت فروش کالا یا خدماتی کمتر از قیمت عادله روز تکلیف شود، مابه‌التفاوت قیمت عادله روز و تکلیفی باید همزمان تعیین و از محل اعتبارات و منابع دولت در سال اجرا پرداخت شود یا از محل بدهی دستگاه ذی‌ربط به دولت تهاتر گردد.» با راه‏اندازی بورس انرژی و انجام معاملات برق در آن اتفاق جدیدی در این زمینه روی نمی‏دهد و تنها امکان مبادلات برق در بازه‏های زمانی طولانی‏تر و در قالب قراردادهای استاندارد فراهم می‏گردد. بنابراین شرکت‏های توزیع تمام یا بخشی از نیاز مصرف خود را با قیمت رقابتی در بورس انرژی خریداری می‏کنند و به مصرف‏کنندگان با تعرفه‏های مصوب می‏فروشند و مابه‏التفاوت آن را از دولت دریافت می‏کنند. مصرف‏کنندگان نهایی واجد شرایط حضور در بورس انرژی نیز قادر خواهند بود تمام یا بخشی از نیاز مصرف خود را از بورس انرژی خریداری کنند، اما مطابق قانون در دست تصویب وزارت نیرو، هر مصرف‏کننده در هر دوره مابه‏التفاوت تعرفه مصوب و قیمت بازار روزفروش شرکت مدیریت شبکه برق ایران در آن دوره را به عنوان یارانه دریافت/پرداخت می‏کند.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter