لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارمصرف 50 درصد از برق تولیدی کشور در بخش های غیر مولد 1391/12/21 : مصرف 50 درصد از برق تولیدی کشور در بخش های غیر مولد
مدیر گروه ساختمان سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) گفت: حدود 53 درصد از برق تولیدی کشور در بخش های غیر مولد مصرف می شود که هیچ ارزش افزوده ای ندارد.به گزارش انرژی استار،ˈاحمد توکلیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: 33 درصد از مصرف برق کشور در ساختمان های مسکونی، 12،7 تا 13 درصد در بخش تجاری و حدود هفت درصد در ساختمان های اداری و عمومی مصرف می شود که جمع این میزان 53 درصد است. وی با بیان این که، مصرف برق در بخشهای صنعت و تولیدی منجر به توسعه و رشد اقتصادی کشور می شود، افزود: اگر میزان مصرف گاز را هم به مصرف برق اضافه کنیم، 40 درصد از انرژی تولیدی در بخش ساختمان مصرف می شود.

مدیر گروه ساختمان سازمان بهره وری انرژی(سابا) خاطر نشان کرد: مطالعات نشان می دهد با استفاده از راهکارهای ساده و بدون هزینه می توان 30 درصد از مصرف انرژی در بخش ساختمان را کاهش داد.
وی با اشاره به توزیع 100 میلیون رشته لامپ کم مصرف در کشور و همگانی شدن استفاده از آن گفت: بخش مهمی از صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق تغییر الگوهای رفتاری مردم و از طریق اطلاع رسانی توسط رسانه ها و نهادهای آموزشی امکان پذیر است. توکلی ادامه داد: علاوه بر این و با استفاده از راهکارهای هزینه بر، حدود 50 درصد امکان صرفه جویی در این بخش وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: متوسط دمای داخل ساختمان در فصل زمستان در دنیا 18 تا 20درجه است که این رقم در ایران 27 درجه است و این در حالی است که هر یک درجه افزایش دما پنج درصد افزایش مصرف را به دنبال دارد. وی افزود: در فصل تابستان هم در حالی که متوسط دمای داخل ساختمان در دنیا 26 درجه است این میزان در ایران 18 تا 20 درجه می باشد.

توکلی ادامه داد: بخشی از راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی دست مردم نیست و سازندگان ساختمان ها و نهادهای نظارتی باید وارد عمل شوند. وی با ذکر مثالی و با اشاره به تعبیه جای کولر گازی در ساختمان ها گفت: خریدار چنین ساختمانی باید یک دستگاه کولر گازی نیز خریداری و در ساختمان خود نصب کند، در حالی که کولرهای گازی تنها باید در مناطق گرم و مرطوب به کار گرفته شود.
مدیر گروه ساختمان سازمان بهره وری انرژی با بیان این که، مصرف انرژی یک دستگاه کولر گازی چهار برابر کولرهای آبی است، از وجود چهار میلیون دستگاه کولر گازی در کشور خبر داد و افزود: استفاده از این کولرها در مناطقی که گرم و مرطوب نیستند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

توکلی همچنین در خصوص اجرای مقررات ملی ساختمان و مبحث 19 به ضعف سیستم نظارتی در این بخش اشاره کرد و گفت: در ساختمان های احداث شده ممکن است مقررات بهینه سازی مصرف انرژی رعایت نشود و این در حالی است که خریدار هم نمی تواند دوباره در ساختمان خود هزینه کند.
وی استفاده از سنسورهای حضور در مناطق کم تردد همچون انباری، پارکینگ و راه پله را از راهکارهای ساده ای ذکر کرد که نقش زیادی در مصرفه بهینه انرژی در ساختمان ها دارد.
این مقام مسئول همچنین در خصوص تدوین برچسب انرژی گفت: استاندارد ساختمان های اداری حدود چهار سال است که توسط سابا و با همکاری سازمان استاندارد تدوین شده و مقررات استاندارد ساختمان های مسکونی و تجاری هم بیش از یک سال قبل توسط توانیر تدوین شد.

وی با بیان این که، ابلاغ این مقررات بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، افزود: با وجود مدت زمان زیادی که از تدوین این مقررات می گذرد، هنوز مقررات فوق ابلاغ نشده و ظاهرا به اول کار بازگشتیم.
توکلی خاطر نشان کرد: مسئولیت اجرای مقررات برچسب انرژی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است و از سوی دیگر ابلاغ این مقررات نیازمند وجود شرکت های آموزش دیده و تهیه چک لیست و یکسان سازی است که این برنامه با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان استاندارد در دست اجراست.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter