لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارهدر رفت انرژی در ساختمانهای ایران 1391/12/14 : هدر رفت انرژی در ساختمانهای ایران
نایب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار گفت: ساختمانهای شهرهای ایران به اندازه 2 و نیم برابر استاندارد جهانی هدر رفت انرژی دارند، چون در طراحی آنها موضوعات زیست محیطی مد نظر قرار نمی گیرد و فقط به ظاهر توجه می شود.


به گزارش انرژی استار، رضا مکنون در مراسم افتتاحیه همایش ساخت و ساز پایدار در حوزه زیست محیطی افزود: امروزه همه کارشناسان بر این باورند که توسعه بدون حفظ محیط زیست معنایی ندارد و کشوری بدون در نظر گرفتن این موضوع به توسعه پایدار نخواهد رسید. مکنون گفت: ضروری است در ساخت و سازها به موضوعات زیست محیطی توجه و از مصالح ساختمانی استاندارد با طراحی زیست محیطی استفاده شود تا مصرف انرژی کاهش یابد. وی افزود : تولید پاک ، حمل و نقل پاک ، تدارکات ، بازیابی الگوی زندگی پایدار و مدیریت ضایعات از جمله موضوعاتی است که سازمان ملل متحد آنها را به عنوان چرخه الگوی تولید و مصرف پایدار نامگذاری کرده است.

مکنون ادامه داد : در این چرخه به همه مسائل زندگی انسان ها توجه شده است و دولت ها و جوامع مختلف باید این موضوع ها را با جدیت دنبال کنند. رییس دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : "ساختمان برای آینده بهتر" یکی از برنامه های سازمان ملل است که اجرای این برنامه در حال پی گیری است به این معنا که ساختمان ها باید کاملا مطابق با مسایل زیست محیطی و به منظور توسعه پایدار ساخته می شوند. وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ایران جزو هفت کشور دنیا در تولید co2 است و در حد کشور آلمان co2 تولید می کنیم اما میزان تولید ناخالص آلمان 1300 میلیارد دلار است که قابل مقایسه با تولید ناخالص ما نیست .

همایش یک روزه ساخت و ساز پایدار با حضور محققان و متخصصان بخش ساخت و ساز و توسعه پایدار در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد. جانمایی ساختمان و پایداری ، کاهش مصرف و بازیافت آب در صنعت ساختمان ، کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر در صنعت ساختمان و نوآوری در طراحی از محورهای برگزاری این همایش است .

مصرف انرژی در ایران 4 برابر متوسط جهانی
عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت گفت : کشورما چهار برابر متوسط جهانی انرژی مصرف می کند که باید در روش های ساخت و ساز پایدار به کاهش مصرف انرژی توجه شود . سید مجید مفیدی شمیرانی در همایش ساخت و ساز پایدار در دانشگاه امیرکبیر گفت : کشور ما از نظر اقلیمی متفاوت است و نمی توان یک ایده و نظام را در ساخت و ساز پایدار برای کل ایران در نظر گرفت . وی با بیان اینکه ما تنوع اقلیمی داریم افزود : کشور ما خشک ترین و مرطوب ترین نقاط را دارد و از 77 نوع تنوع اقلیمی در دنیا ، ایران 55 میان اقلیمی را داراست .

مفیدی گفت : با توجه به تنوع اقلیمی باید مهندسان و معماران را تشویق کنیم که به نوآوری در عرصه ساخت و ساز پایدار روی بیاورند . وی افزود : ما به شدت به مصرف انرژی فسیلی وابسته ایم و باید در ساخت و سازهای پایدار جلوگیری از اتلاف انرژی مد نظر قرار گیرد ؛ ضمن اینکه 70 تا 80 درصد کشورهای دنیا کماکان از انرژی های فسیلی استفاده می کنند . این استاد دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت در ادامه گفت : طراحی بنا نقش اساسی در صرفه جویی انرژی دارد و با طراحی درست می توان بیش از 70 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کرد . وی افزود : اکنون در ساخت و سازها در طراحی بنا عقب هستیم و فقط به زیبایی اهمیت داده می شود و همین موضوع باعث می شود که چهار برابر متوسط جهانی مصرف انرژی در بخش ساختمان سازی داریم .

مفیدی گفت : آجر یکی از طبیعی ترین و مناسب ترین مصالح برای ساخت و ساز است که مانع اتلاف انرژی می شود . وی افزود : در واقع در ساخت و سازها هرچه از مصالح طبیعی استفاده شود کاهش اتلاف انرژی آن کمتر است . این استاد معماری دانشگاه علم و صنعت گفت : در بحث تامین آب نیز ما یک کشور خشک هستیم که باید به مصرف آب نیز توجه داشته باشیم . وی افزود : بر اساس آمارها سه برابر متوسط جهانی آلودگی به جو انتشار می دهیم که باید به این موضوع نیز در ساخت و ساز پایدار توجه داشته باشیم .


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter