لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارسرمایه گذاری 60 میلیارد تومانی سابا در تولید لوازم برقی با راندمان بالا 1391/11/29 : سرمایه گذاری 60 میلیارد تومانی سابا در تولید لوازم برقی با راندمان بالا
سرپرست سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) گفت: طی سال های اخیر سابا برای حمایت از لوازم برقی با راندمان بالا حدود 60 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.به گزارش انرژی استار، سید حسین سجادیˈ در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: سابا مجری پنج طرح عمرانی است که دو طرح در بخش عرضه، دو طرح در بخش تقاضا و یک طرح هم اجرای سیستم اندازه گیری هوشمند شبکه است. وی ادامه داد: در سال گذشته این سازمان برای تولید یک میلیون و 500 هزار دستگاه یخچال، 350 هزار کولر آبی، ارتقای فرآیندهای تولید سیمان و ریخته گری طرح های اجرایی را تصویب کرده و تسهیلات داده است.

سرپرست سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) با بیان این که، حمایت ها از این طرح ها به اعتبارات بستگی دارد خاطر نشان کرد: در چند سال گذشته صددرصد اعتبارات تخصیصی برای ارتقای راندمان محصولات تولیدی به تولیدکنندگان و یا اصلاح خطوط تولید آن ها داده شده است.
وی همچنین در خصوص شاخص هزینه - فایده طرح های در دست اجرای سابا اظهار داشت: شاخص هزینه بر کیلووات صرفه جویی شده معیار مناسبی برای اولویت بندی پروژه های بهینه سازی انرژی است که بر اساس آن پروژه های با اولویت بالا را می توان شناسایی و اجرا کرد.

به گفته سرپرست سابا، طرح های بهینه سازی از طرح های مدیریتی که بدون هزینه اجرا می شوند تا راهکارهای گران قیمتی که بعضا هزینه آن برابر با احداث یک واحد تولیدی است، می تواند باشد.
وی اضافه کرد: متوسط هزینه طرح های بهره وری کمتر از 100 دلار به ازای هر کیلووات است که کمتر از یک پانزدهم احداث یک واحد تولید برق می باشد.
سجادی گفت: بر اساس نقشه راه آژانس بین المللی انرژی تا سال 2030 باید 75 درصد از انرژی مصرفی از محل بهینه سازی و انرژی های نو جبران شود که در این بین سهم بهینه سازی 50 درصد و سهم انرژی های نو 25 درصد مد نظر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: باید این اصل را پذیرفت که برای بهره وری بیشتر در سرمایه باید به سمت اجرای طرح های بهره وری انرژی برویم و دنیا هم به این سمت رفته است.
سرپرست سازمان بهره وری انرژی ایران همچنین در خصوص میزان اتلاف انرژی در کشور و مقایسه آن با سایر کشورها گفت: برای مقایسه بهره وری کشورها در حوزه انرژی از شاخص شدت مصرف انرژی استفاده می شود و با توجه به این که تکنولوژی برق در ایران بالا و به روز است، در شدت مصرف انرژی الکتریکی فاصله چندانی با دنیا نداریم و با متوسط جهانی تقریبا برابر هستیم، اما به طور کلی در شدت مصرف انرژی جای کار زیاد است.

** طرح های سابا زیر یک سال بازگشت سرمایه دارند
سرپرست سازمان بهره وری انرژی ایران تصریح کرد: طرح های سابا غالبا زیر یک سال بازگشت سرمایه دارند و سرمایه گذاری در آن کاملا سودآور و اقتصادی است. وی با بیان این که، پروژه های بهره وری انرژی را از طریق شرکت های خدمات انرژی می توان به صورت ایی.پی.سی.اف تعریف کرد گفت: شرکت های فعال در این بخش دستمزدی دریافت نمی کنند و هزینه هایشان را از محل صرفه جویی انرژی تأمین می کنند.
به گفته سرپرست سازمان بهره وری انرژی ایران، استقبال کارخانجات از طرح های بهره وری انرژی منوط به آگاهی مدیران شرکت ها است و در صورتی که این کارخانجات مدیر انرژی داشته باشند و از مشورت آن ها استفاده کنند، حتماً از این طرح ها استقبال می کنند.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter