لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارتقلید از کرم شب­تاب در ساخت لامپ LED پرنورتر 1391/11/9 : تقلید از کرم شب­تاب در ساخت لامپ LED پرنورتر
دانشمندان با تقلید از ساختار کرم شب­تاب لامپ LED پرنورتری را روانه بازار می­کنند.به گزارش انرژی استار و به نقل از دفتر روابط عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران(سابا)، مدتی است که کرم شب­تاب الهام­بخش دانشمندان در تغییر لامپ­های LEDشده است چرا که این نوع لامپ­ها یک­ونیم برابر کارآمدتر خواهند بود و به همین جهت محققان ساختار درونی کرم شب­تاب را مورد مطالعه خود قرار داده­ و نتیجه یافته­های خود را در مجله اپتیک اسپرس منتشر کرده­اند.
به نقل ازاین گزارش، دانشمندان الگویی از فلس دندانه ­دار در کرم شب­تاب شناسایی کرده ­اند که موجب افزایش روشنایی می­­شود بطوریکه اگر در لامپ­های LED استفاده شود، روشنایی آن را کارآمدتر و انتشار نور را تا 55 درصد افزایش خواهد داد، کرم شب­تاب طی واکنش شیمیایی که در فتوستیز(photocytes) رخ می­دهد، نور تولید می­کند. این نور از طریق کوتیکول که بخشی از اسکلت خارجی حشرات است، ساطع می­شود.

براساس این گزارش، با استفاده از میکروسکوپ اسکن الکترونی، محققان می­توانند ساختارهایی مانند دنده ­ها در مقیاس نانو و مقیاس­های غیرمتجانس در کوتیکول کرم شب­تاب را تشخیص دهند.محققان سپس با استفاده از شبیه­ سازی کامپیوتر به مدلسازی سازه­هایی پرداختند که از طریق آن بتوانند تشخیص دهند چگونه انتقال نور انجام می­گیرد. آنها ساختارهای لبه را به عنوان یک فاکتور سقفی شکل ذکر کردند جایی که نوک فلس­ ها بیرون است و یک شیب کج دارد. این برآمدگی هر 10 میکرومتر تکرار می­شود در حالی که ارتفاعی در حدود 3 میکرومتر دارد.

این گزارش می ­افزاید: علاوه بر این محققان دیگری نیز در ساختار فتونیک کرم شب­ تاب مطالعه کرده­اند و حتی از بعضی از سازه ­ها به منظور ارتقاء استخراج نور در لامپ LED تقلید نموده ­اند اما کار آنها در مقیاس نانو متمرکز بود.

منبع: www.scitechdaily.com


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter