لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخباربی میلی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان 1391/10/22 : بی میلی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان
عباس کاظمی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت : وزارت راه و شهرسازی در تدوین آیین نامه قانون اصلاح مصرف انرژِی، علی رغم تکلیف قانونی، تعلل می کند که این امر بیانگر بی رغبتی این وزارتخانه برای اجرای این قانون است. به نظر می رسد قسمت نیست ساختمان های کشور ما بالاخره صاحب شناسنامه ای شوند که میزان مصرف انرژی آنها را نشان دهد!؟ یا شهرداری در مقابل این مساله مقاومت می کند یا وزارت راه و شهرسازی کوتاهی می کند!

به گزارش انرژی استار و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، مشروح گفتگوی خبرنگار صما با عباس کاظمی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در سطور زیر آمده است:
آقای کاظمی! همچنان که بارها عنوان شده، اتلاف مصرف انرژی در ساختمان های کشور ما حدود 40 درصد است و با وجود اینکه انتظار می رفت قانون هدفمندی یارانه ها به عاملی برای کاهش مصرف انرژی تبدیل شود اما عملا این اتفاق نیفتاد و آن طور که کارشناسان عنوان می کنند، مصرف کنندگان با قیمت های جدید انرژی خودشان را وفق داده اند. با همه این احوال شما اخیرا موضوع صدور شناسنامه انرژی برای ساختمان ها خبرداده اید. آیا واقعا بسترهای اجرائی برای الزام سازندگان به اجرای این مهم فراهم شده است؟

ببنید واقعیت امر این است که اجرای شناسنامه انرژی ساختمان ها از لحاظ چارت اداری و نوشتاری و چگونگی اجرا و جزییات آن فراهم است اما موضوع این است که برای اینکه این مساله واقعا جنبه عملیاتی پیدا کند، لازم است که تمامی دستگاه های مربوطه دراین راستا شامل وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان، وزارت نفت و نیرو اهتمام و اراده لازم را برای صدور شناسنامه انرژی ساختمان ها داشته باشند. اما اینکه می گوئید قانون هدفمندی یارانه ها نتوانسته است مردم را به صرفه جویی مصرف انرژی وادارد را قبول ندارم زیرا آمارهای موجود عکس این ادعا را ثابت می کند. البته موضوعی که این شائبه را ایجاد می کند، افزایش روز افزون انشعابات خانگی است که سبب افزایش مصرف انرژی در ساختمان ها می شود، اما این امراصلا به آن معنا نیست که قانون هدفمندی یارانه ها در صرفه جوئی انرِژی بی تاثیربوده است.

براساس ماده 18 قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي، در اجراي قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان، وزارت وقت مسکن و شهرسازي موظف شده است آيين‌نامـه‌هاي صرفه‌جويي مصرف انرژي در ساختمان ها را با همکاري وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو، کشور و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور مطرح کردید و قرار بود ظرف يک‌سال بعد از تصويب قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ساختمان تهیه و به تصویب هیات وزیران برساند. درحال حاضر بیش از 23 ماه از ابلاغ این قانون می گذرد اما عملا وزارت راه وشهرسازی آیین نامه این قانون را تدوین نکرده است. مشکل کار را کجا می بینید؟

واقعیت این است که وزارت راه و شهرسازی اهتمام چندانی برای اجرای این قانون ندارد. در این شرایط کارشناسان حوزه وزارت نفت راسا اقدام به تدوین آیین نامه اجرائی قانون اصلاح مصرف انرژی کردند که منطبق با این قانون بود اما مسوولان وزارت راه وشهرسازی بعد از رویت این آیین نامه، اظهار کردند که مایلند این آیین نامه را خودشان بنویسند که هنوز اقدامی برای تدوین، انجام نشده است. این امر بیانگر آن است که وزارت راه وشهرسازی دراین مورد خیلی جدی نیست.

سایر ارگان ها در این ارتباط چگونه هستند؟ مثلا شهرداری تهران. تجربه لغو یک جانبه تفاهم نامه شناسنامه فنی ساختمان از سوی شهرداری، این ذهنیت را ایجاد کرده است که این نهاد آنچنان تمایلی برای اجرای قوانین ساخت وساز ندارد!

متاسفانه شهرداری تهران نیز تمایلی برای اجرای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ندارد. البته شهرداری سایر کلان شهرها در این زمینه همکاری های مطلوبی با سازمان بهینه سازی مصرف انرژی داشته اند اما متاسفانه این تعامل در شهرداری تهران تاکنون نمود پیدا نکرده است. باید شفاف بگویم که وزارت راه وشهرسازی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی به عنوان نهادهای مرتبط با ساخت و ساز، اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را از وزارتخانه های نیرو و نفت مطالبه کنند و این درحالی است که درشرایط فعلی بیشتر دو وزارتخانه نفت و نیرو در این زمینه پیگیر ماجرا هستند.

موضوع اینجاست که ساخت وسازهای مسکونی در شرایط فعلی توسط بساز و بفروش ها صورت می گیرد و افراد متخصص تمایلی برای اجرای مقررات ساخت وساز ندارند و شهرداری هم همیشه دربرابر اراده بساز و بفروش ها کوتاه می آید!

به هرحال شهرداری به عنوان مسوول صدرو پروانه ساختمانی وظیفه دارد که بساز بفروش ها را به اجرای مقررات ملی ساختمان وادارد.دراین بین مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که جزو مباحث 20 گانه مقررات ساختمان است از جمله قوانین لازم الاجرائی است که باید اجرا شود. به هر حال قانون تکلیف همه است و دستگاه های ذی ربط نیز ملزم به اجرای آن هستند.

یک پیش فرضی وجود دارد که حتی در صورت اجرای قانون اصلاح مصرف انرژی در ساختمان ها، برآیند اجرای این قانون در عمل، فقط محدود به دو جداره کردن پنجره های ساختمان خواهد شد، شما چه نظری دارید؟

دو جداره کردن پنجره ها فقط یک بحث ازبهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها است در کنار این موضوع، مواردی نظیر بکارگیری موتورخانه های هوشمند، عایق کردن دیواره های ساختمان، استفاده از آبگرمکن های خورشیدی که الزام آن بیشتر درباره ساختمان های دولتی است از جمله مهمترین پارامترهائی است که در قالب این قانون باید درساختمان ها لحاظ شود که در صورت تحقق، در صورت اجرای کامل طرح برچسب انرژی، متوسط مصرف سوخت و انرژی در ساختمان های کشور به نصف کاهش می‌یابد .ومصرف انرژی از 500 به 200 کیلووات ساعت کاهش می یابد.

شما اشاره به ساختمان های دولتی کردید. باتوجه به اینکه مسوولیت نظارت ساخت، ساختمان های دولتی بر عهده وزارت راه وشهرسازی است و با درنظرگرفتن اینکه، مسوولان این وزارتخانه مدعی هستند که تمامی مقررات ملی ساختمان دراجرای این ساختمان ها به کارگرفته می شود، آیا موضوع شناسنامه دار کردن ساختمان ها درمورد ساختمان های دولتی اجرائی می شود؟

واقعیت این است که این ادعا برای ما اثبات نشده است! و از این رو براساس برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده است که ساختمان های دولتی نیز مشمول اجرای این قانون می شوند. البته این قانون درمورد ساختمان های جدید الاحداث است و در مورد سایر ساختمان هائی که پیش تر ساخته شده اند نمی توان اقدامی کرد.

واقع بینانه و به دور از شانتاژهای خبری، فکر می کنید که ساختمان های ما دقیقا چه زمانی صاحب شناسنامه انرژی شوند؟

نمی توان زمان دقیقی را پیشگوئی کرد اما هرزمان که دستگاه های ذی ربط اراده کنند این امر اجرائی خواهد شد. باید منتظر نشست تا معلوم شود اراده دستگاه های مربوطه دراین زمینه تا چه حد است.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter