لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخباررئیس‌جمهور دستور توقف ساخت نیروگاه‌های برق را صادر کرد 1391/10/17 : رئیس‌جمهور دستور توقف ساخت نیروگاه‌های برق را صادر کرد
در شرایط فعلی پایین بودن راندمان و بهره وری نیروگاه‌های برق حرارتی، اتلاف و پرت بالای تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی یکی از مهمترین چالش های پیش روی توسعه صنعت برق ایران است.


رئیس جمهوری به دلیل افزایش اتلاف تولید، انتقال و توزیع برق در نیروگاه‌های عظیم حرارتی خواستار توقف ساخت نیروگاه‌های بزرگ برق توسط وزارت نیرو شد و اعلام کرد: باید در تمامی کشور طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوچک و خانگی در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش انرژی استار و به نقل از خبرگزاری مهر، در حال حاضر ظرفیت تولید برق ایران به بیش از 67 هزار مگاوات رسیده است و پیش بینی می شود با بهره‌برداری از چندین واحد جدید نیروگاهی این ظرفیت تا پایان سالجاری به 70 هزار مگاوات افزایش یابد.

از ابتدای سالجاری تاکنون 16 واحد جدید نیروگاهی با ظرفیت تولید 2600 مگاوات برق در مدار بهره برداری قرار گرفته است و بر اساس برنامه زمان بندی تا شهرویر ماه سال آینده با بهره برداری از 23 نیروگاه در قالب طرح‌های مهر ماندگار حدود 12 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شود.

در شرایط فعلی پایین بودن راندمان و بهره وری نیروگاه‌های برق حرارتی، اتلاف و پرت بالای تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی یکی از مهمترین چالش های پیش روی توسعه صنعت برق ایران است.

مجید نامجو وزیر نیرو اخیرا در آخرین اظهار نظر رسمی خود درباره افزایش راندمان و کاهش تلاف انرژی در صنعت برق، گفته است: هم اکنون راندمان نیروگاه‌های برق ایران حدود 40 درصد است ضمن آنکه همزمان با افزایش راندمان نیروگاه‌ها، طرح‌هایی هم برای کاهش تلفات انتقال و توزیع برق از 23 به 14 درصد اجرایی شده است.

با این وجود به نظر می رسد که مجموعه اقدامات انجام شده برای افزایش راندمان و بهره وری در صنعت برق کشور چندان رضایت شخص رئیس جمهور را جلب نکرده است به طوری‌که رئیس کابینه دولت دهم روز گذشته رسما خواستار توقف ساخت نیروگاه‌های عظیم و بزرگ برق در کشور شده است.


رئیس‌جمهور دستور توقف ساخت نیروگاه‌های برق را صادر کرد

دکتر محمود احمدی‌نژاد خطاب به مدیران وزارت نیرو، اعلام کرده است" هم اکنون گاز طبیعی به عنوان یک حامل انرژی با ارزش و استراتژیک صرف تولید برق در نیروگاه های حرارتی می شود.

رئیس کابینه دولت دهم با یادآوری اینکه با وجود مصرف گاز در نیروگاه ها امام برق در مبدا مصرف با 65 تا 70 درصد اتلاف به مشترکان تحویل داده می شودف تصریح کرده است: بر این اساس وزارت نیرو باید ساخت نیروگاه های عظیم برق را متوقف کند.

وی با بیان اینکه باید برای تامین برق تمامی صنایع و کارخانجات به جای ساخت نیروگاه های عظیم، واحدهای نیروگاهی مقیاس کوچک و تولید پراکنده در دستور کار قرار بگیرد، اظهار داشته است: با ساخت این نسل جدید نیروگاه ها اتلاف و هدر روی انرژی هم به حداقل کاهش می یابد.

رئیس قوه مجریه با اعلام اینکه در حال حاضر برخی از نیروگاه‌های برق کشور فرسوده هستند، تاکید کرده است: باید به جای ساخت نیروگاه های جدید و عظیم برق، احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده اجرائی شود.

به گزارش مهر، در شرایط فعلی نیروگاه‌های یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در کشور بوده به‌طوری‌که به طور متوسط روزانه در یک روز تابستانی 220 تا 240 میلیون مترمکعب گاز معادل تولید گاز 7 تا 8 فاز پارس جنوبی به این واحدها اختصاص می یابد.

در حال حاضر ظرفیت تولید برق در این نیروگاه‌ها به 400 مگاوات رسیده است که تا پایان سالجاری باید ظرفیت تولید برق از نیروگاه‌های کوچک و پراکنده 600 مگاوات افزایش یابد که در این صورت ظرفیت تولید برق در این نسل جدید نیروگاه‌ها با افزایشی 2.5 برابری به 1000 مگاوات افزایش می یابد.

در شرایط فعلی مجموعه وزارت نیرو 10 تا 11 هزار مگاوات تفاهم نامه با سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تولید پراکنده امضا کرده است که از این حجم تفاهم نامه تاکنون 2700 مگاوات قرارداد جدید با بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه‌های تولید پراکنده امضا شده است.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter