لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارمرکز آمار ایران، 80 درصد گرمایش خانوارهای شهری کشور بوسیله بخاری گازسوز تامین می شود 1391/9/23 : مرکز آمار ایران، 80 درصد گرمایش خانوارهای شهری کشور بوسیله بخاری گازسوز تامین می شود
مرکز آمار ایران با انتشار نتایج طرح آمارگیری از وضعیت مصرف انرژی در خانوارهای شهری کشور در سال 90، اعلام کرد: 80.5 درصد گرمایش از طریق بخاری گازی تامین می شود.
مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری از مصرف حامل های انرژی خانوار در نقاط شهری را در سال 1390 منتش کرد که بر اساس آن، تعداد خانوارهای شهری کشور 15.41 میلیون بوده که این خانوارها در 14.78 میلیون واحد مسکونی زندگی می کنند.

به گزارش انرژی استار، 5.9 میلیون خانوار معادل 40.53 درصد در واحدهای مسکونی آپارتمانی، 8.7 میلیون خانوار معادل 59.43 درصد در واحدهای مسکونی غیری آپارتمانی زندگی می کنند و 0.04 درصد از واحدهای مسکونی از نوع سایر است. مجموع کل زیربنای واحدهای مسکونی معمولی شهری (آپارتمانی و غیرآپارتمانی)، 1596.3میلیون متر مربع است که 35.9 درصد متعلق به واحدهای مسکونی آپارتمانی و 64.1 درصد متعلق به واحدهای مسکونی غیرآپارتمانی است.

خانوارهای شهری کشور، 77.1 درصد از کل زیربنای واحدهای مسکونی خود را در ماه های سرد سال، گرم و 67.7 درصد از کل زیربنای واحد مسکونی خود را در ماه های گرم سال، خنک می کنند. اطلاعات به دست آمده نشان می دهد خانوارهای ساکن در واحدهای مسکونی آپارتمانی درصد بیشتری از زیربنای واحد مسکونی خود را نسبت به خانوارهای ساکن در واحدهای غیرآپارتمانی برحسب فصل، گرم یا خنک می کنند.

بررسی سهمی از زیربنای واحد مسکونی معمولی (آپارتمانی و غیرآپارتمانی) که گرم می شود نشان می دهد استان های تهران با 91.7 درصد، قزوین 90.7 درصد زیربنای بیشتری را نسبت به سایر استان ها گرم می کنند و استان های هرمزگان با 20.0 درصد و بوشهر 41.0 درصد؛ زیربنای کمتری را نسبت به سایر استان ها گرم می کنند.

همچنین بررسی سهمی از زیربنای واحد مسکونی معمولی (آپارتمانی و غیرآپارتمانی) که خنک می شود نشان می دهد استان های تهران با 90.4 درصد و قم با 89.6 زیربنای بیشتری را نسبت به سایر استان ها خنک می کنند. همچنین استاهای اردبیل با 13.9درصد و آذربایجان شرقی نیز با 23.9 درصد، زیربنای کمتری را نسبت به سایر استان ها خنک می کنند.

در میان وسایل گرمایشی بخاری گازی با 80.5 درصد سهم عمده ای از وسایل و امکانات گرمایشی را در بین خانوارهای شهری که واحد خود را گرم می کنند دارا است وسهم واحدهای غیرآپارتمانی در استفاده از بخاری گازی برای گرمایش 65.0 درصد است. سهم شوفاژ از وسایل و امکانات گرمایشی در بین خانوارهای شهری که واحد خود را گرم می کنند، 9.3 درصد است که سهم واحدهای مسکونی آپارتمانی در استفاده از شوفاژ 85.0 درصد است.

96.2 درصد از خانوارهای شهری حداقل یکی از وسایل و امکانات گرمایشی شوفاژ، فن کویل، پکیج، اسپیلت، بخاری گازی و یا بخاری نفتی را برای گرم کرن واحد مسکونی درفصل زمستان استفاده می کنند که با توجه به اطلاعات به دست آمده متوسط ساعت استفاده از وسیله گرمایشی در یک شبانه روز در فصل زمستان 17 ساعت است.

70.9 درصد از خانوارهای شهری از کولر آبی برای خنک کردن واحد مسکونی در فصل تابستان استفاده می کنند که با توجه به اطلاعات به دست آمده متوسط ساعت استفاده از وسایل و امکانات سرمایشی در یک شبانه روز در فصل تابستان 12 ساعت است. بررسی عایق بندی پشت بام ساختمان واحدهای مسکونی معمولی خانوارهای شهری نشان می دهد 57.8 درصد ساختمان ها از ایزوگام، 12.4 درصد از آسفالت، 7.3 درصد از قیرگونی، 8.4 درصد از شیروانی و 14.0 درصد از سایر عایق ها استفاده کرده اند.

از سویی، بررسی امکانات و تجهیزات خانوارهای شهری نشان می دهد به طور متوسط خانوارهای شهری حداقل یک اجاق گاز (دارای فر یا بدون فر) در واحد مسکونی خود دارند و 52.5 درصد خانوارها بین 50 تا 110 ساعت در ماه از اجاق گاز (دارای فر و بدون فر) استفاده می کنند.

13.2 درصد خانوارهای شهری از مایکروویر استفاده می کنند و 87.4 درصد این خانوارها کمتر از 10 ساعت در ماه از این وسیله استفاده می کنند. 79.4 درصد خانوارهای شهری از ماشین لباس شویی استفاده می کنند و 85.5 درصد از این خانوارها کمتر از 10ساعت در ماه از این وسیله استفاده می کنند. 72.8 درصد از خانوارهای شهری در واحد مسکونی خود از اتو استفاده می کنند که 96.8 درصد از این خانوارها کمتر از 10ساعت در ماه از این وسیله استفاده می کنند.

بررسی امکانات و تجهیزات الکترونیکی خانوارهای شهری نشان می دهد درمیان 15.4 میلیون خانوار شهری، 16.0 میلیون یکی از انواع تلویزیون معمولی، LED و LCDوجود دارد و 61.9 درصد خانوارها بیش از 110 ساعت در ماه تلویزیون تماشا می کنند. در ضمن 44.2 درصد خانوارهای شهری از کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده می کنند و 42.3 درصد از این خانوارها بین 10 تا 50 ساعت در ماه از این وسایل استفاده می کنند. در میان 15.4 میلیون خانوار شهری، 20.3 میلیون انواع یخچال-فریزر وجود دارد، یعنی به ازای هر خانوار شهری 1.3انواع یخچال-فریزر وجود دارد.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter