لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارمدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت: صرفه‌جویی 50 درصدی با برچسب انرژی ساختمان 1390/12/16 : مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت: صرفه‌جویی 50 درصدی با برچسب انرژی ساختمان
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اعلام کرد: پس از دوسال کار مستمر و با همکاری وزارت نیرو موفق شدیم استاندارد برچسب انرژی ساختمان را تدوین و تصویب کنیم.
عباس کاظمی افزود: با همکاری سایر دستگاه‌ها این استاندارد از سال آینده در کشور اجرایی خواهد شد. به گفته وی باید نظامی در کشور ایجاد شود که برچسب انرژی در اسناد معامله و خرید و فروش ساختمان‌ها نیز گنجانده شود تا به عنوان یک مبنای کیفی برای خریداران مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش انرژی استار نیوز (energystar.ir) عباس کاظمی در پاسخ به این سؤال که برچسب انرژی شامل چه ساختمان‌هایی می‌شود؟ اظهار داشت: از آنجا که ساختمان‌های قدیمی براساس مقررات دیگری احداث شده‌اند، عمدتاً برچسب انرژی ساختمان برای ساختمان‌های جدیدی که احداث خواهد شد، در نظر گرفته شده است.
وی توضیح داد با اجرایی شدن استاندارد برچسب انرژی ساختمان، هر ساختمانی که در کشور ساخته می‌شود براساس معیارهای مصرف انرژی رتبه خاصی دریافت می‌کند. کاظمی ادامه داد: رتبه‌هایی که به هر ساختمان داده می‌شود بر مبنای رتبه A تا G طبقه‌بندی شده است که در رتبه A به طور متوسط سالانه به ازای هر مترمکعب مساحت کمتر از 100 کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌شود. مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تصریح کرد: ولی در رتبه G این رقم به ازای هر مترمکعب 500 تا 550 کیلووات ساعت است که بیشترین مصرف انرژی است. به گفته وی ساختمان‌هایی که بیشتر از این میانگین انرژی مصرف کنند برچسب دریافت نمی‌کنند.
وی یادآور شد: در این استاندارد مصرف گاز و برق به واحد کیلووات ساعت تبدیل شده است. کاظمی در پاسخ به این سؤال که اگر ساختمانی به طور کامل مقررات مبحث 19 را رعایت کرده باشد شامل رتبه A خواهد شد یا خیر؟ گفت: چنین ساختمانی می‌تواند رتبه D را که در رتبه‌بندی ساختمان متوسط محسوب می‌شود دریافت کند. وی توضیح داد: مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مربوط به سال‌ها پیش است که باید بازنگری شود.
وی درباره مزایای برچسب انرژی ساختمان برای مردم افزود: با اجرایی شدن این استاندارد خریداران می‌توانند ساختمانی را انتخاب کنند که مصرف انرژی کمتری داشته باشد و با این کار مقدار قابل توجهی از هزینه‌های خانوار خود را کاهش دهند. 10 برابر کشورهای اسکاندیناوی انرژی مصرف می‌کنیم
کاظمی درخصوص میانگین مصرف انرژی ساختمان‌ها در کشورهای دیگر گفت: با ممیزی انجام شده در کل کشور و در تمام اقلیم‌های پنج‌گانه (سرد، بسیار سرد، گرم، بسیار گرم و معتدل) متوسط مصرف انرژی به ازای هر متر مکعب بالای 600 کیلووات ساعت است که از رتبه G در نظر گرفته شده، برچسب انرژی نیز بیشتر است. وی اضافه کرد: این در حالی است که در کشورهای اسکاندیناوی که در منطقه سردسیر کره زمین نیز قرار دارد میانگین مصرف انرژی ساختمان 60کیلووات ساعت است.
مصرف انرژی در ساختمان‌هایی که جدیداً در این کشورها احداث می‌شود به 25کیلووات ساعت رسیده است که فاصله بسیار زیادی با ما دارد.
کاظمی خاطرنشان کرد: این کشورها برنامه‌ریزی کرده‌اند که همزمان با افق چشم‌انداز ما متوسط کل مصرف انرژی ساختمان خود را به 30 کیلووات ساعت برسانند. مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت درخصوص پتانسیل صرفه‌جویی استاندارد برچسب انرژی ساختمان در کشور تصریح کرد: با اجرایی شدن این استاندارد حداقل تا 50 درصد می‌توان از مصرف انرژی این بخش کاست.
وی در پایان با اشاره به این‌که شهرداری‌ها مرزبان اجرای این استاندارد در کشور هستند، تأکید کرد: در صورتی که شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی همکاری کنند می‌توان در مدت کوتاهی این استاندارد را در کشور، نهادینه کرد.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter