لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow اخبارطرح حمایت از تولید یخچال و یخچال ـ فریزر با رتبه A برای حدود یک میلیون و 300 هزار دستگاه در سال در دستور کار قرار گرفت 1391/6/28 : طرح حمایت از تولید یخچال و یخچال ـ فریزر با رتبه A برای حدود یک میلیون و 300 هزار دستگاه در سال در دستور کار قرار گرفت
مهندس سعید مهذب ترابی مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی (سابا) در گفتگو با اطلاعات با اشاره به کاستی‌های مصرف بالای انرژی در کشور می‌گوید: پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی نسبت به دیگر هزینه‌ها، روند رو به رشد جمعیت شهرنشینی و بالطبع رشد مصرف، فقدان آگاهی مردم از ارزش‌ واقعی انرژی، استفاده نکردن از فناوری‌های روز دنیا برای بهینه‌سازی مصرف در صنایع، فرسودگی و استفاده از صنایع با تکنولوژی پرمصرف انرژی، تولید یا ورود تجهیزات غیراستاندارد انرژی‌بر، فقدان وجود استاندارد و معیارهای مصرف انرژی در فرآیندها و فرآورده‌ها و بالا رفتن نسبی رفاه اجتماعی (وجود حداقل 20 وسیله برقی در هر خانواده) از جمله عوامل افزایش انرژی در کشور بوده است. اما در مقابل، سازمان با اقداماتی سعی در کنترل رشد تولید و بهینه کردن مصرف داشته است که از آن جمله می‌توان به برنامه‌هایی چون تدوین استانداردها و معیارهای مصرف انرژی در فرآیندها و فرآورده‌ها، حمایت از طرح‌ها و اقدامات اجرائی در صنایع که منجر به کاهش مصرف انرژی شوند، پرداخت یارانه سود تسهیلات به صنایع و فرآورده‌های تولیدی با رتبه A و B و برگزاری سمینارهای آموزشی و آگاه سازی برای اقشار مختلف جامعه اشاره داشت.

وی در مورد اقدامات سازمان برای رساندن مصرف برق محصولات تولیدی کشور به رتبه A می‌افزاید: برای این منظور طرح حمایت از تولید یخچال و یخچال ـ فریزر با رتبه A برای حدود یک میلیون و 300 هزار دستگاه در سال در دستور کار قرار گرفت. همچنین طرح حمایت از تولید کولرآبی با رتبه A تا 300 هزار دستگاه در سال، پیگیری‌های مستمر از طریق مبادی ذیربط برای ممنوعیت ورود تجهیزات و لوازم خانگی با رتبه پایین‌تر از A، حمایت از کولرهای گازی راندمان بالا با رتبه A و بالاتر، حمایت از طرح‌های بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان و صنعت و طرح حمایت از اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان از جمله اقدامات انجام شده است.

این مقام مسئول همچنین می‌گوید: طرح‌های سابا در خصوص کاهش تلفات، بهینه‌سازی مصرف انرژی، آگاه‌سازی، حمایت از منابع روشنایی راندمان بالا و کنتورهای هوشمند به شرح زیر است:

1.‌ حمایت از طرح‌های بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در بخش‌های مختلف، آموزش و آگاه‌سازی مصرف‌کنندگان در خصوص خرید، نصب و نگهداری لوازم مصرف‌کننده انرژی و ارائه راهکارهای کاهش مصرف انرژی و درج آن در سایت، روزنامه‌ها و ... بوده است که با هدف اشاعه فرهنگ بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدامات ذیل انجام شده و می‌شود:

1. برگزاری سمینارها و همایش‌های آموزشی.

2. برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارشناسان صنایع، مؤسسات و شرکت‌های خدمات انرژی.

3.‌ همکاری با وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور در خصوص تدوین سرفصل‌های درسی در متون کتب مدارس و اختصاص دوره‌های کوتاه‌مدت و واحدهای درسی مدیریت انرژی برای سطوح مختلف دانشجویان کشور.

از سوی دیگر برای کاهش تلفات و بهینه‌سازی مصرف انرژی طرح اصلاح سیستم‌های روشنایی معابر سال 89 انجام گرفت که براساس آن سازمان بهره‌وری انرژی ایران در خصوص اجرای طرح توسعه استفاده از لامپ کم‌مصرف در سال مذکور با همکاری شرکت‌های توزیع نیروی برق (21 شرکت توزیع نیروی برق)، با اعتبار تخصیصی حدود 152 میلیارد ریال موفق به جایگزینی تعداد 168 هزار چراغ پربازده با تعداد 164 هزار چراغ کم‌بازده شد. لازم به ذکر است که پس از اجرای طرح مذکور به میزان 13 مگاوات از توان مصرفی در بخش تقاضا کاهش یافت. نتایج اجرای طرح اصلاح سیستم‌های روشنایی معابر در سال 89 شامل صرفه‌جویی در مصرف انرژی سالانه به میزان 52 هزار مگاوات ساعت، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 44 هزار تن در سال و مدت زمان بازگشت سرمایه معادل 5/3 سال بوده است.در سال 90 هم (در سطح 17 شرکت توزیع نیروی برق)، با اعتبار تخصیصی 112 میلیارد ریال اقدام به جایگزینی حدود 98 هزار چراغ کم‌بازده با چراغ پربازده شد. لازم به ذکر است که با اجرای طرح مذکور پیش‌بینی می‌شود 5/7 مگاوات از توان مصرفی کاهش یابد. علاوه بر آن میزان صرفه‌جویی در مصرف انرژی سالانه به میزان 30 هزار مگاوات ساعت، میزان کاهش در انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 26 هزار تن در سال و مدت زمان بازگشت سرمایه معادل 5/4 سال خواهد بود.

مهذب ترابی در مورد ویژگی‌های فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی می‌گوید: عواملی چون گسترش روزافزون استفاده از انرژی الکتریکی، افزایش درخواست مصرف‌کنندگان برای داشتن انرژی باکیفیت باقابلیت اطمینان بالا، گسترش کاربران این نوع انرژی، ورود طیف وسیعی از مصرف‌کنندگان و دستگاه‌های اندازه‌گیر در شبکه‌های توزیع برق، مدیریت این پهنه وسیع مشترکان و نیاز به قرائت دستگاه‌های اندازه‌گیری، صدور صورتحساب و مدیریت قطع و وصل شدن اتصال مشترکان، مدیریت شبکه در ساعات اوج مصرف، نیاز به ویژگی‌های خاص برای کنترل مصرف کاربران و مشترکان، همچنین نیاز به نظارت دقیق و بدون تأخیر بر نحوه مصرف کاربران، وجود سیستمی هوشمند را برای برآورده کردن این اهداف الزامی می‌کرد.

همچنین با توجه به اینکه آینده توزیع نیروی برق در جهان را شبکه‌های هوشمند رقم خواهند زد. پیشرفت فناوری و رشد سریع بار باعث شده است که این اتفاق بسیار زودتر از آن چه انتظار می‌رفت، به وقوع بپیوندد. در بسیاری از کشورهای جهان اعم از کشورهای پیشرفته صنعتی و کشورهای در حال توسعه و حتی کشورهای جهان سوم، برنامه‌ریزی و اجرای شبکه‌های هوشمند را شروع یا در دستور کار خود قرار داده‌اند.

در این ارتباط طرح فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی با هدف برآورده کردن اهداف مذکور تعریف شد و هم‌اکنون سازمان بهره‌وری انرژی ایران مجری مرحله اول طرح فهام است.

وی می‌افزاید: تاکنون حدود 4000 کنتور هوشمند به صورت پایلوت در مناطق مختلف کشور نصب شده است و سازمان بهره‌وری انرژی ایران به عنوان متولی پیاده‌سازی سیستم‌های اندازه‌گیری هوشمند تاکنون نسبت به تدوین مشخصات فنی سیستم و سند الزامات عمومی، اقتصادی، عملکردی، فنی و مخابراتی و همچنین برنامه اجرایی پیاده‌سازی این سیستم در قالب طرح فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) اقدام کرده است.

هم‌اکنون این سازمان برنامه پیاده‌سازی این سیستم را برای حدود یک میلیون مشترک در استان‌های تهران، البرز، زنجان، بوشهر و شهرستان‌های مشهد و اهواز برای امسال و سال آینده در دستور کار خود قرار داده و کار به پیمانکاران ابلاغ شده است. در این خصوص پیش‌بینی می‌شود با محقق شدن اعتبارات لازم، کار نصب و پیاده‌سازی این سیستم تا سال 1396 در سراسر کشور انجام پذیرد.

وی در خصوص افزایش کارآیی تولید در نیروگاه‌ها و اقدامات انجام شده با بیان اینکه مهمترین فعالیت جاری سازمان در خصوص نیروگاه‌های حرارتی، انجام طرح افزایش کارایی تولید (یکی از طرح‌های عمرانی کشور) است، می‌گوید: پروژه‌های این طرح امسال به دو بخش مطالعاتی، امکان‌سنجی و اجرایی تقسیم می‌شود. در بخش اول، هدف پتانسیل سنجی، افزایش کارایی و در بخش پروژه‌های اجرایی امسال، دستیابی به افزایش ظرفیت تولید برق به میزان حدود 50 مگاوات را در دست اجرا داریم. در حال حاضر راندمان متوسط نیروگاه‌های حرارتی اعم از بخاری، گازی و سیکل ترکیبی، بیشتر از 37 درصد است. خوشبختانه از نظر تدوین استراتژی به خاطر اهمیت موضوع کارایی بخش تولید، کمبودی مشاهده نمی‌شود و این موضوع در فرمایشات مقام معظم رهبری، چشم‌انداز 1404 کشور و وزارت نیرو و همچنین در برنامه دولت بطور خاص اشاره شده که از نظر کیفی به جوانب آن پرداخته شده و از نظر کمی به عدد افزایش راندمان نیروگاه‌ها در هر سال به میزان یک درصد تا دستیابی به راندمان 41 درصد اشاره شده است، البته تحقق این مهم، سرمایه‌گذاری مکفی و همسویی تمامی سازمان‌های ذیربط را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه سیستم‌های تولید برق نسبتاً کوچک تحت عنوان مولدهای CHP با توجه به مزایای متعدد، مورد توجه مدیران صنعت برق قرار دارد، می‌گوید: تولید پراکنده طبق تعریف عبارت است از تولید برق در محل مصرف یا در نزدیکی آن با استفاده از سیستم‌های تولید برق نسبتاً کوچک که ظرفیت آنها معمولاً کمتر از 25 مگاوات است. تولید پراکنده مزایای بالقوه‌ای دارد که از آن جمله می‌توان به کاهش نیاز به افزایش ظرفیت برق شبکه، احداث و بهره‌برداری بسیار آسان و سریع، تولید برق با کیفیت بالا و امکان استفاده از گرمای حاصله به صورت همزمان (CHP)، صرفه‌جویی زیاد در مصرف انرژی، کاهش تلفات و آزادسازی ظرفیت خطوط انتقال انرژی، بهبود پروفیل ولتاژ، پیک‌سایی، امکان استفاده از منابع انرژی اولیه متنوع مانند بیوگاز، گاز طبیعی، صرفه‌جویی اقتصادی برای مصرف‌کننده نهایی، افزایش امنیت تأمین انرژی برای مصرف‌کننده نهایی خصوصاً در صنایع و در نهایت کاهش انتظار آلاینده‌های زیست‌محیطی اشاره کرد.سیستم‌های تولید همزمان برق و حرارت برای نصب در محل مصرف‌کنندگانی که دارای مصارف الکتریکی در کنار مصارف حرارتی (و برودتی) هستند، مناسب است. از جمله این مصرف‌کنندگان می‌توان به کارخانجات و صنایع (بویژه در شهرک‌های صنعتی)، پالایشگاه‌ها، پدافندهای غیرعامل و مراکز دارای مصارف نسبتاً بالا نظیر بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری و مجتمع‌های بزرگ مسکونی اشاره کرد. تولید حرارت مصرفی در محل و کاهش هزینه‌های خرید برق و تولید حرارت، در کنار امکان فروش برق به شبکه، از مزایای عمده اقتصادی این سیستم‌ها و توجیه‌کننده سرمایه‌گذاری در این بخش است.اهمیت موضوع تولید پراکنده برق و حرارت در کشور، از دید وزارت نیرو هم پنهان نبوده و برنامه‌ریزی برای افزایش نیروگاه‌های مقیاس کوچک، بیانگر لزوم همگامی کشور با سایر کشورها در زمینه این فناوری است. همچنین در خصوص سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و مبانی قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و با توجه به فقدان تعادل عرضه و تقاضای برق به ویژه در اوقات اوج بار و همچنین محدودیت‌های موجود در زمینه سرمایه‌گذاری بخش دولتی در احداث نیروگاه‌ها، استفاده از توان بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید در دستور کار جدی قرار دارد. از سوی دیگر، خوشبختانه گاز طبیعی که یکی از پاک‌ترین سوخت‌های موجود در جهان است، در کشور ما موجود بوده و بنابراین می‌توان در تولید نیازهای اکثریت قریب به اتفاق انواع مصارف مختلف برق و حرارت در محل مصرف، استفاده کرد.

در این خصوص می‌توان به راهبردهای ارائه شده در بخش برق و انرژی به عنوان برنامه راهبردی وزارت نیرو به شرح زیر هم اشاره کرد:

* شناسایی، انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های نوین و سازگار با محیط‌زیست.

* به کارگیری فناوری مولد پراکنده با تأکید بر تولید همزمان برق و حرارت و برودت.

* تنوع بخشی به منابع اولیه انرژی و فناوری‌های تولید برق با هدف تقویت قدرت بازدارندگی و کاهش آسیب‌پذیری بخش با رویکرد استمرار ارائه خدمات.

نامبرده در پاسخ به این مطلب که قرار است در نهایت به چه هدفی برسیم؟ می‌گوید:در مجموع اصلاح شاخص‌ها و بهبود رفتارها در زمینه الگوی مصرف از مهمترین نتایج مورد انتظار در اجرای بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری است که با برنامه‌های اشاره شده دستیابی به آنها مدنظر قرار دارد.مهذب‌ترابی با توجه به قرار گرفتن در فصل پیک مصرف برق، از جمله عمده‌ترین اقدامات مصرف‌کنندگان برای مدیریت بر مصرف به انجام سرویس و تعمیر و نگه‌داری به موقع و مناسب کولرهای گازی و آبی اشاره داشته و می‌گوید: استفاده از سیستم‌های سرمایشی با رتبه A و بالاتر، تنظیم دمای اتاق‌ها روی درجه حرارت 24 تا 26 درجه، نصب سامانه کنترل هوشمند سیستم سرمایشی مرکزی تراکمی و خاموش کردن سیستم در روزهای تعطیل و ساعات غیر اداری، درزبندی مناسب و باز نکردن درب و پنجره‌ها و استفاده مناسب از پرده، کرکره و سایبان ثابت و متحرک از جمله مهم برای مدیریت بر مصرف است. وی در مورد عوارض تولید برق و فعالیت نیروگاه‌ها از لحاظ اقتصادی و محیط‌زیست و ضرورت ایجاد بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف می‌گوید: صنعت برق به عنوان پایه اصلی توسعه اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد. تولید برق به دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی و مواد شیمیایی مختلف، موجب تولید و انتشار آلاینده‌های هوا، آب، خاک و صدا می‌شود. این آلودگی‌ها می‌تواند زندگی انسان و سایر موجودات زنده را به خطر اندازد، در بین این آلودگی‌ها، آلاینده‌های هوا از اهمیت بیشتری برخوردارند.افزایش یک درصدی راندمان نیروگاه‌های کشور باعث کاهش بیشتر از 5/2 درصد انتشار آلاینده‌ها می‌شود. افزایش راندمان نیروگاهی علاوه بر کاهش هزینه‌های سوخت مصرفی، موجب کاهش هزینه‌های اجتماعی هم می‌شود.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter